Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Deprem sonrası canlandırıldı

0 160

Yalova Valisi Muammer Erol 2. Etap Uygulamalı Arama Kurtarma Eğitimi kapsamında gerçekleştirilen tatbikatı izledi.

Yalova Valisi Muammer Erol, Yalova İl Özel İdaresi koordinesinde gerçekleştirilen 2. Etap Uygulamalı Arama Kurtarma Eğitiminin kapanış etabına katıldı. Bu kapsamda Yalova İl Özel İdaresi ve sivil toplum kuruluşlarının katılımıyla UMKE, AFAD, MAGDER eğitimcileri tarafından, Temel Afet Bilinci 1 ve İlkyardım Farkındalık Eğitimi ve bu eğitimi alanlar arasından seçilen 28 kişi ile birlikte, K-77 Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu tarafından, Arama Kurtarma Dernekleri Federasyonu Eğitim Alanında tatbikat yapıldı.

Bölgemizde meydana gelen 7 ve üzeri bir deprem senaryosu ile start alan tatbikat ekiplerin toplanması, koordinesi, bölgelere sevk edilmesi ve arama-kurtarma faaliyetlerinin başlatılması ile devam etti. Aslını aratmayan tatbikatta enkaz altında kalan yaralılar başarıyla kurtarıldı. Tatbikatı Yalova Valisi Muammer Erol da yakından takip etti. Olası bir deprem ve sonrasında arama kurtarma faaliyetlerinin önemine vurgu yapan Vali Erol katılımcıları kutladı.

UMKE, AFAD, MAGDER koordinesinde gerçekleşen eğitimlerin amacı ise, “Tabi afetlere karşı bilinçli birey ve afet sonrası fiilen görev yapan eğitimli ekip kapasitesinin geliştirilmesi” olarak bildirildi.Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.