Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Demirhan’dan iktidara sert eleştiriler

0 70

Demokrasi ve Atılım (DEVA) Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, Yalova gündemine ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Demirhan, esnafa ‘müjde’ adı altında verilen desteklerin ağza bir parmak bal çalmak olduğunu belirtirken Karma OSB gibi çekincelerinden bahsetti.

Parti binasında yöneticilerle birlikte değerlendirmelerde bulunan DEVA Partisi Yalova İl Başkanı Mehmet Demirhan, kentte göz ardı edilemeyecek bir çok sorun yaşandığını iletti. Pandemi döneminden en çok esnafın ve dar gelirlinin etkilendiğini ifade eden Demirhan, “Esnafın ve dar gelirlinin ihtiyaçları ve bu süreci atlatabilmeleri için gereksinimleri adına elle tutulur herhangi bir politika üretilememiştir” dedi.

Mehmet Demirhan, şöyle devam etti:

“Pazarda HES kodu uygulaması vardır. Yerinde bir uygulamadır. Fakat Pazar esnafının muadili olan sektörlerde HES Kodu uygulaması serbestisinin adil uygulanmadığını görüyoruz. Zaten gerek müjde adı altında gerek destek söylemleri ile sadece vaatlerden öteye gitmeyen, ne esnafa ne de çalışana hiçbir deva olmayan basiretsiz bir yönetim anlayışıyla karşı karşıyayız. En son açıklanan kira desteği esnafımıza amiyane tabirle bir parmak bal çalmaktan öteye gitmeyen bir vaat olmuştur. Hoş verilen vaatlerin de zaten uygulamadaki engelleri ile birçok kişi ve kurum da bu desteklerden faydalanamamıştır. Keşke bu eleştirilerimize maruz kalmak yerine takdirimizi ve teşekkürümüzü ileteceğimiz destekler açıklansaydı. Dünyanın her bir yerine yardımlarıyla elini uzatan Türkiye maalesef içeride sınıfta kalmıştır”

İsrafa meyilli asfalt

Kentsel dönüşümün Yalova’da çözüme kavuşmamasının büyük bir sorun olduğuna dikkat çeken Demirhan, turizm danışma merkezlerinin açılması gerektiğine işaret etti. Yalova Belediyesi’nin yürüttüğü asfalt uygulamasına değinen Başkan Demirhan, “Şehir içi kullanılan araç yollarının plansızlığı ve bilimden uzak israfa meyilli asfalt çalışmalarının olması, asfalt beleş uygulaması vicdanları yaralamıştır. Nereden gelirse gelsin hizmetlerin parasını milletimiz ödemektedir” yorumunu yaptı.

Karma OSB konusunda endişeler

Kontrolsüz yabancı vatandaş göçünün yaşandığı Yalova’da su sıkıntısının da başgösterdiğini kaydeden Mehmet Demirhan, Karma OSB konusunda da şunları dile getirdi:

“Karma OSB kurulması konusunda çok ciddi endişeler taşıyan kamuoyu maalesef aydınlatılmadı. Bu hususta yapılan ve yapılacak olan alt yapı ve atık yönetimi konusunda neler yapıldı? Karma OSB’nin birden bire tüm gündemlerden daha öne çekilerek ilimizin birincil tartışma konusu olmasının müsebbihi en başta seçilmişlerdir. Halkın emanetini taşıyan seçilmişlerimizin, kamuoyunu acil aydınlatması gereken hususlardaki duyarsızlığı halkımızı rahatsız etmektedir. Ekonomik yatırımlar ve işgücüne destek olacak faaliyetlere kimse bir şey demiyor. Fakat çevre ve altyapı düzenlemeleri için yapılacak çalışmalar ve tedbirler konusunda nasıl çalışma yapılmaktadır? Karma OSB çalışması ve girişimi bir sipariş midir? Birilerine hazırlanan bir rant kapısı mıdır? İlimize ve halkımıza faydaları ve zararları detaylandırılmış mıdır? Bu konuda bir SWOT analizi yapılmış mıdır? OSB’lerden muhtemel çıkacak 30 milyon küp harfiyat nereye dökülecek”
Su ihtiyacı ne olacak?

Demirhan sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bölgeye yaklaşık 300 fabrika kurulacak aynı zamanda kağıt fabrikası ve deri fabrikası gibi fabrikaların da kurulması öngörülüyor. Dilovası, Trakya’ya taşınmak isteniyordu. Patronların kabul etmemesinden dolayı Yalova’ya göz dikildi. Tersaneler göz önünde fakat bu tersanelere Yalova’dan işçi bulunamıyor. İşçilerin büyük çoğunluğu Gebze, Pendik, Kartal, Kocaeli ve Karamürsel’den geliyor. OSB’lerin planlarına göre sadece Çiftlikköy ilçemize en az 100.000 nüfus artışı olacak. Bu nüfusun suyu olacak mı? OSB’lerin kullanacağı su nasıl bulunacak? Kağıt fabrikaları açılırsa ihtiyaç olunacak olan su nereden karşılanacak? Tarıma elverişli topraklar heba olacak. Bu konuda neden bir toprak çalıştayı yapılmıyor? Yalova’nın önceliği tarım ve turizm olmalıdır. Şifalı termal sularımız var. Neden sağlık turizmine yönelmiyoruz? Sıcak sularımızı kimseye rant kapısı yaptırmayalım”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.