Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Darp iddiasına soruşturma açıldı

0 468

Yalova’da polisin ‘dur’ ihtarına uymayarak araçlarıyla kaçmaya çalışan yaşları 18’den küçük 3 çocuğun polis tarafından darp edildiği iddiası gündeme bomba gibi düştü. Çocuklar, kendilerini darp eden polislerden şikayetçi olurken Yalova Valiliği olayla ilgili soruşturma başlatıldığını duyurdu.

Olay, önceki gece Çiftlikköy’e bağlı Taşköprü Beldesi’nde bulunan uygulama noktasında gerçekleşti. İddiaya göre biri 16, diğer ikisi 17 yaşında olan iki erkek, bir kız çocuk ehliyetsiz şekilde araçla giderken polisin ‘dur’ ihtarına uymadı. Araçlarıyla kaçan çocuklar bir süre sonra yakalandı.

Şikayetçi oldular

Ancak çocukların yakınları polislerin gözaltı altına alma işlemi esnasında şiddet kullandığını iddia etti. Çocukların fotoğraflarını sosyal medyadan paylaşan çocukların yakınları araca ateş edildiğini, aşırı güç uygulandığını ve ilgili polislerden şikayetçi olduklarını söyledi.

Avukat Yakup Taşçı sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Dosya avukatı olarak olayın takipçisi olacağız. Suç işleyen ve 16-17 yaşındaki biri kız üç çocuğa şiddet uygulayan polislerin açığa alınmaları ve yargılanıp ceza almaları için hukuken gerekli işlemler yapılacaktır” dedi.

Valilikten açıklama

Öte yandan konuyla ilgili Yalova Valiliği de bir açıklama yayınladı. Valilikten yapılan açıklamada şu ifadelerde yer verildi:

“16/11/2021 günü saat 21:48 sıralarında İzmit Karayolu Taşköprü mevkiinde bulunan uygulama noktasındaki görevlilerin dur ihtarına uymayarak süratli bir şekilde ara sokaklarda izini kaybettirmeye çalışan araç, ilimiz Bursa yolu üzeri Süpürgelik mevkiinde durdurulması üzerine araç içerisinden inerek ormanlık alana kaçmaya çalışan ve ilk yapılan incelemelerde yaşlarının küçük olduğu tespit edilen D.K. (2004 lise öğrenci), E.A. (2005 lise öğrenci), Z.Ö. (2004 lise öğrenci ) şahıslar ekiplerimizce zor kullanılarak yakalanmıştır.

Personeller hakkında soruşturma

Konu ile ilgili Nöbetçi Cumhuriyet Savcısından alınan talimata istinaden şüpheliler hakkında ehliyetsiz araç kullanmaktan idari para cezası ve görevli memura mukavemet suçundan da adli tahkikat yapılması amacıyla Emniyet Müdürlüğümüze intikal ettirilen 3 şahıs yapılan tahkikatta alınan beyanlarında yakalama esnasında kendilerini darp eden personellerimiz ile ilgili şikayetçi olmaları nedeni ile ilgili personeller hakkında Yalova Cumhuriyet Başsavcılığınca adli tahkikat, Yalova İl Emniyet müdürlüğümüzce de idari tahkikat başlatılmıştır”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.