AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Çınarcık’a Çevre Dostu Ödülü

 

Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği (EMARCEB) tarafından düzenlenen törenle “Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı” ödülünü aldı.

Merkezi Edremit’te bulunan Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin 2018 yılı 2.Olağan Meclis Toplantısı ve Belediye Başkanları Çevre Ödül Töreni, Balıkesir’e bağlı Edremit-Güre’deki Ramada Resort Kazdağları Otel’de yapıldı.

12 il ve büyükşehirden 34 belediyenin üye olduğu Ege ve Marmara Çevre Belediyeler Birliği’nin toplantısına 34’ü Belediye Başkanı ve 63’ü Belediye Meclis Üyesi olmak üzere 107 üye katıldı. Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt ile Meclis Üyeleri Ömür Ertürk ve Tahsin Yener de ödül töreninde yer aldı.

15 projeye ödül

Toplantının açılışında konuşan Birlik Başkanı Cahit İnceoğlu, “Mevzuat gereği yılda iki kez yapılan meclis toplantılarımızı mümkün olduğunca her defasında üyemiz olan bir başka belediyemizin sınırları içinde yapıyor ve her toplantımızın ardından çevre konusunda panel, çalıştay, konferans gibi bir etkinlik düzenliyoruz. Bu yıl Birliğimizin 10. kuruluş yıl dönümü olması ve yerel seçimler öncesi son meclis toplantısı olması nedeniyle; bu son meclis toplantımızı Edremit’te yapmak ve bir ödül töreni ile taçlandırmak istedik. 34 üye belediyemizin tamamına yazılı çağrıda bulunarak katılım şartnamesi gönderdik ve çevre konusunda gerçekleştirdikleri veya devam eden en çok beş proje göndermelerini istedik. Proje gönderen Belediyelerimizin projeleri Birliğimiz dışından ve şehircilik konusunda yetkin kişilerden oluşan beş kişilik “Proje Değerlendirme Kurulu”muz tarafından yapılan değerlendirme sonucunda ödüle layık görülen 15 proje ve bu proje sahibi Belediye Başkanlarımız belirlendi” dedi.

İnceoğlu, EMARCEB’in belediye birlikleri arasında, çalışma konusu doğrudan çevre olan tek birlik olma özelliğini halen sürdürdüğünü ifade ederek şunları kaydetti:

“Bu etkinliği düzenlemekteki amacımız; bir yandan yerel yönetimlerimizi çevre konusunda özendirmek ve motive etmek, bir yandan da örnek alınacak çevre projelerinin paylaşımına köprü olmak ve daha yeşil ve daha yaşanabilir kentlerin oluşumuna küçük de olsa bir katkıda bulunmaktır. Projeleri beğenilen ve ödüle layık bulunan Belediye Başkanlarımızı şimdiden kutluyorum”

Şehrimiz bize emanet

Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı seçilen Çınarcık Belediye Başkanı Avni Kurt, törende yaptığı konuşmada, yaptıkları çalışmaların ödüle layık bulunuyor olmasının kendileri için gurur kaynağı olduğunu belirtti. Başkan Avni Kurt, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bizim için onurlu ve mutluluk verici bir durum. Çınarcık Belediyesi olarak çevre dostu projelere olağanüstü çaba sarf ediyoruz. Bu yapmış olduğumuz gayretin görülmesi, fark edilmesi ve “Yılın Çevre Dostu Belediye Başkanı” seçilmemiz bizi mutlu etti ve yeni çalışmalar için de heyecanlandırdı. Sonuçta şehrimiz, ülkemiz ve dünyamız bize bir emanet. Çünkü her türlü krizler aşılabilir ama çevrede yaşanan kriz artık son krizdir. Çevrede yaşanan kriz, geri döndürülmesi mümkün olmayan bir krizdir. Bu başarı aynı zamanda kent insanının başarısı. Sürdürdüğümüz çevresel çalışmalara destek olan tüm vatandaşlarımıza teşekkür ediyorum. Bu ödül ve gurur hepimizin”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.