AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Çiftlikköy’de ortodonti semineri

Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi’nde sağlık seminerleri “Diş Estetiği ve Ortodonti” konulu programla devam etti. Gazident Ağız ve Diş Sağlığı Polikliniği ile Çiftlikköy Belediyesi’nin işbirliğiyle gerçekleştirilen seminere, Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar da, eşi Nursel Silpagar’la birlikte katıldı.

DOÇ. DR. AKIN, “AĞAÇ YAŞKEN EĞİLİR”

Ortodonti Uzmanı, Doç. Dr. Dentist Erol Akın, seminerde yaptığı sunumda dişlerin estetik yapısını bozan iç ve dış etkenleri izleyicilere aktardı. Doç. Dr. Akın, dişle ilgili erken yaş tedavilerinin önemine değinerek, “12 yaşından önce tedavi olmaz diye bir yanlış var. Hayır olur, çocuk o dönemde o kadar hızlı gelişiyor ki, ergenlik büyüme atımı kız çocuklarında 10 yaş gibi başlıyor, 12 yaş civarında ataklar en tepede, 16 yaş civarında bitiyor. Erkek çocuklarında 14 yaşa yakın başlıyor, 18 yaşı biraz geçe bitiyor. Bu, şunun için önemli, kafanızı bir bina, dış çenenizi de bu binanın katları gibi düşünün. Normalde olması gereken ilişkinin dışında dişlekte olabilirsiniz, alt çene önde de olabilir Sakıp Sabancı gibi. Ama buradaki olay artık dişlerinizle ilgili değil, katların birbiriyle olan ilişkilerinin yanlışlığı ile ilgili. Eğer herhangi birisi ilerde ya da geride ise ya dişlek oluyorsunuz, ya da Sabancı profili dediğimiz olay. Yani alt çene önde veya üst çene önde oluyor. O nedenle ağaç yaşken eğilir diyoruz” diyerek erken yaşlarda müdahalenin önemini aktardı. Doç. Dr. Akın, “Sıkıntılardan bir tanesi de geniz eti, bademcik, ön çapraz kapanış dediğimiz öndeki ters kapanış, ya da yan çapraz kapanış dediğimiz arkadaki dişlerin üst çenemizi etkilemesi. Geniz eti ve bademcik sorunu olan bireylerde, çocuklarda çok daha sık görüyoruz. Bunu bu yaşlarda düzeltebilirsiniz, çünkü daha süt dişleri var büyüme gelişimi devam ediyor. Kemikler yumuşak, onun için de bizim bunları düzeltip tekrar sağlıklı hale getirme şansımız var” dedi.

“DİŞ BAKIMI ALIŞKANLIĞI ERKEN YAŞLARDA EDİNİLMELİ”

Tel tedavisi türleri hakkında bilgi veren Doç. Dr. Akın, takıp çıkarılabilen teller, sabit teller ve ağız dışı teller olmak üzere 3 farklı tel tedavisinin uygulandığını dile getirerek, yapılması gerekenler hakkında bilgiler verdi. Çocuk yaşlarda diş bakımı alışkanlığının edinilmesi gerektiğini belirten Doç. Dr. Akın, diş fırçalama, beslenme, yılda 2 kez diş hekimi kontrolü, çekim gerekli ise yer tutucu, 7 yaşından sonra ortodontik muayene, önleyici ve alışkanlık kırıcı ortodonti metodlarının uygulanması gerektiğini vurguladı. Seminer sonrasında izleyicilerin sorularının cevaplanmasının ardından Başkan Silpagar’ın eşi Nursel Silpagar, Doç. Dr. Akın’a çiçek ve teşekkür plaketi takdim etti. Çiftlikköy Belediyesi Sağlık Seminerleri, 8 Mayıs Salı günü Dr. Murat Çalıkapan’ın sunumuyla gerçekleştirilecek olan Onkoloji ve Meme Kanseri Semineri ile sürecek.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.