Çiftlikköy Belediyesi kilo verdiriyor

0
36

Çiftlikköy Belediyesi’nin düzenli olarak gerçekleştirdiği sağlık seminerlerinde bu ay dengeli beslenme konusu ele alındı.

“1 Haftada Nasıl 5 Kilo Verilir” adlı seminerde Özel Aktif Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Ayşe Sinem Çığır, Çiftlikköylülere sağlıklı beslenmenin sırlarını anlattı. Çiftlikköy Belediyesi Kültür Merkezi’ndeki seminere özellikle bayanlar ilgi gösterdi. 1 haftada 5 kilo vermenin sağlıklı olmadığını ve bunun nasıl mümkün olamayacağını dile getiren Çığır, “Yeterli ve dengeli beslenme, vücudun büyümesi, yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan enerji ve besin öğelerinin her birinin yeterli miktarda alınmasıdır. Karbonhidratlar, proteinler, yağlar, vitaminler, mineraller ve su, besin öğeleridir. Diyet uzmanları olarak Türkiye Diyetisyenler Derneği veya diyetisyen kurullarının hazırlamış olduğu bir çok diyetle ilgili belgeleri kişiye özel bir hale getiriyoruz. Hastalıklara göre oluşturulan tuzsuz diyet, kolesterol diyeti, fosfor kısıtlı veya kaşık sendromuna uygun beslenme gibi pek çok farklı diyet var. Kişi diyet yapmayacaksa, doktor kişinin besinlerine dikkat etmesi gerektiğini söyleyerek bu diyetlerle yeterli ve dengeli beslenmeye yönlendirmiş oluyor” diye konuştu.

Diyet listelerindeki miktarların kişinin metabolizmasına, beslenme alışkanlıklarına, hastalığına, sosyoekonomik durumuna, yaşına göre değerlendirilerek değiştirilebildiğini ifade eden Çığır, “Yaptığımız ufak değişikliklerle kişiye özel diyeti sağlamış oluyoruz. O nedenle ekstrem şeyler beklememek, bu algıyı, bu beklentiyi kendimize yerleştirmemek gerekiyor. Sonuçta yemekler aynı şekilde yapılıyor ve pişiyor” dedi.

 

Paylaş
Önceki İçerikÖzel: Kentsel dönüşüm komisyonu kurulsun
Sonraki İçerikÇiftlikköy’de yaz kursları tamamlandı
Nedim Guler
1980 yılında Yalova'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Ankara'da çeşitli reklam ajanslarında, TRT ve TV8'de stajyerlik yaptı. Anadolu Ajansı'nda Yalova muhabirliği ve il temsilciliği görevini yürüttü. Bir süre Doğan Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Yalova Hayat Gazetesi'nin günlük yayın hayatına atılmasıyla birlikte yaklaşık 7 sene genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 2006 yılında Ajans Yalova adlı internet haber portalını kurdu.