AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Çerkes anıtı açıldı

Çerkes soykırımı ve sürgünün 154. yıldönümü nedeniyle Yalova Belediyesi tarafından ‘Çerkes Soykırımı ve Sürgünü’ anıtının açılışı gerçekleştirildi.

154 yıl önce yaşanılan acıların simgelendiği anıt tasarımcısı Işılay Yılmaz ve Heykeltraş Çağrı Özbay tarafından yapıldı. Yalova Belediyesi tarafından şiir yolunun girişine yapılan anıtın açılışına Yalova Çerkes Birliği üyelerinin yanı sıra çevre il ve ilçelerden gelen çerkesler katıldı.

Açılış öncesi bir konuşma yapan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman; “Bundan 154 yıl önce çerkes kardeşlerimize yapılan zulümleri, soykırımları unutmak mümkün değil. Geçmişi unutturmamak, çekilen eziyetleri genç nesillere aktarmak ve hatırlatmak bizlerin görevidir. Kendini çağdaş olarak gören ama katliam yapanlara en büyük cevabı bu zulmü hatırlatarak vermeliyiz. Geçmişini bilmeyen geleceği ile ilgili sağlıklı karar veremez. Bizler de bu uğurda elimizden geldiğince sizlerin yanında olacağız. Yaptığımız bu anıt da bunun bir göstergesidir. Bizler birlikte beraber bir bütünüz. Bizleri birbirimize düşürmeye çalışanlar asla başarılı olamayacaklar” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.