Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Belediyede grev başlıyor

0 83

Yalova Belediyesi şirketlerinden Personel AŞ’de 650 üyesi bulunan Genel İş Sendikası grev kararı aldı. Belediyenin çeşitli bünyesinde çalışan 650 işçi için 3 aydan beri toplu iş görüşmesinde anlaşma sağlanamayınca Bursa Şube Başkanı Selahattin Atak kararı belediyede bulunan panoya astı.

Yalova Belediyesi şirketi Personel AŞ çalışanları adına yapılan toplu iş sözleşmesinde anlaşmaya varamadıklarını ve greve gideceklerini söyleyen Atak, “Yalova İli Yalova Belediyesi Personel A.Ş.’ de alınan yetkiye dayalı olarak işyeri düzeyinde toplu iş sözleşmesi görüşmelerimiz 3 ay sürdü. Yasal süresi içinde yapılan görüşmelerde anlaşmaya varılamadı. Uyuşmazlıkla sonuçlandı.

Türkiye de ilk defa oturumlarda hiçbir anlaşma olmadı. Bu Türkiye’de bir ilktir. Anlaşma istemiyorlar. Eşit ücret istedik. Aynı iş yapanların ücretleri eşit değil. İnsanların eşit olmasını istedik. Biz parasal isteğimizi biz isteyemedik. Toplu iş sözleşmesi yapmak istemiyorlar. İstediğimizin %10’nu dahi vermiyor. Onlar % 6 veriyorlar. Kimin ne aldığı belli değil. Sendikayı da kanunlarda yok saydılar. Aynı işe kafalarına göre ücret vermişler. Kimin ne aldığını bilmiyoruz. Arabulucuya gittik. Orada da anlaşmaya gelmediler. Bu süreç de yürümedi. Kişi haklarını vermiyorlar. Biz kararı İŞKUR’a götüreceğiz orda karar oylaması yapılacak. Daha sonra Yüksek seçim Kuruluna gideceğiz. Seçim Kurulu üyelerimizin önüne sandık koyacak. Karardan 6 gün sonra kararı uygulayacağız. Biz bu pandemi sürecinde grev yapmak istemiyoruz ama gitmek zorunda kalacağız. İtfaiye, su gibi bazı kollar grev kapsamı dışında kalacak” dedi.

Atak, isim vermeden bir başkan yardımcısını da suçlayarak şunları kaydetti:
“Ankara’dan gelen ve başkan yardımcısı olan kişi Yalova’yı dizayn ediyor. Görüşmeler onun doğrultusunda oldu. Bizim istediğimizi madde madde sıraladık. Hiçbir madde geçilemedi. Onların teklifleri 1.altı ay %6, -2.altı ay %6.,3. altı ay %6 oldu”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.