Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Belediye doktoru vatandaşın ayağına getiriyor

0 738

Subaşı Belediyesi, pek çok belediyede olmayan bir hizmeti devreye soktu. Bundan böyle Subaşı’nda ikamet eden vatandaşların doktor ve hemşire ayağına gelecek

Yeni dönemle birlikte sosyal demokrat belediyecilik anlayışıyla birlikte hizmetlerine başlayan Subaşı Belediyesi, bir yeniliği daha hizmete soktu. Belediye Başkanı Turan Canbay’ın talimatlarıyla evde bakım hizmetlerine beldeye bağlı üç mahallede birden başlandı.

Uzman Doktor Erdal Bektaş, Hemşire Sedefnur Çetin ve Sosyal Hizmet Uzmanı Melike Özcan, Merkez, Denizgören ve Altınkent mahallelerinde iki günde 25 hastaya ulaştı. Evde bakım hizmetleri ekibi kronik hastalık, yaşlılık, engellilik, bir ameliyat sonrasının veya hastalığın tedavisinin gerektirdiği müdahaleler, psikososyal yardım gibi süreçleri kapsayan konularda vatandaşlara hizmet vermeye başladı.

Sosyal belediyeciliği önemsiyoruz

Subaşı Belediye Başkanı Turan Canbay, sosyal belediyeciliği önemsediklerini belirterek “Evde uygulanabilir sağlık hizmetlerinden olan evde bakım birçok insanın hayatını değiştiriyor. Her geçen gün evde bakıma ihtiyacı olan kitlenin sayısı artmakta ve buna bağlı merak ve bilinçlenme yükselmekte. Yaşlanmayla birlikte artan kronik hastalıklar, sürekli çoğalan kanser vakaları, engelli vatandaşlarımız evde sağlık hizmetlerini önemli bir noktaya getirdi” dedi.

Evde bakım hizmetiyle fiziksel, sosyal ve ruhsal yönden ihtiyacı olan bireylere koruyucu, önleyici, tedavi ve rehabilite edici sağlık ve sosyal hizmetleri yaşadıkları ortamda verdiklerini belirten Canbay, şöyle devam etti:

“Yaşlı veya yatağa bağımlı hastaların tıbbi bakım ve rehabilitasyonlarının sağlık kuruluşları yerine kişinin kendi evi ve aile ortamında yapılması hastanede kalış sürelerinin kısalmasını sağlamakta; uzun süre hastanede kalmaya bağlı gelişen sosyal psikolojik ve diğer tıbbi sorunları önlemektedir. Ülkemizde artan yaşlılık ve yatağa bağımlı kişi oranlarının artışı nedeniyle evde bakım hizmeti bir seçenek olmak yerine zorunluluk halini almıştır. Başlattığımız uygulama şimdiden vatandaşlarımızdan çok olumlu tepkiler aldı”

Öncelikle yaşlı, yatalak, engelli, evde tıbbi sağlık gereksinimine ihtiyaç duyan vatandaşlara verilecek hizmet için (0 226) 463 22 23 telefona başvuru yapmak yeterli olacak.
Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.