Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Becan: esnaf kredileri kullanamıyor

0 25

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Hibe Desteği ve Nefes Kredisi ile ilgili yaşanan sıkıntıların giderilmesini istedi.

YTSO Başkanı Tahsin Becan yaptığı  basın açıklamasında devlet tarafından verilen hibe ve kredi destelerini ortaya konan şartlar nedeniyle faydalanma oranının düşük olduğunu ve bu nedenle esnafların mağduriyetinin giderilmesini istedi.

Devlet tarafından verilen 3000 ve 5000 tl’lik hibe desteğinde NACE kodları nedeniyle sıkıntı yaşandığını kaydeden Becan “Firmalarımız işletmelerini kurarlarken çok da dikkat etmeden gerçek iştigal konuları ile ilgili NACE kodlarını almadıklarından dolayı, yâda zaman içerisinde faaliyet konularında değişiklik yapmasına rağmen NACE kodlarını düzeltmedikleri için hibe desteklerinden faydalanamamaktadır. Aslında işletmelerin şu anda yapmış oldukları faaliyet konuları kesmiş oldukları faturalarda rahatlıkla görülebilmektedir. Bu yüzden 15 aydır işyerini hiç açmamış olan esnafların tamamının hükümet tarafından açıklanan yeni destekler ve hibelerden muhakkak yararlandırılması ve müracaat sisteminde aranan NACE kodu düzenlemesinin yetkililerimiz tarafından tekrar gözden geçirilmesi gerekmektedir.” dedi.

Konu ile ilgili sıkıntıları ilgili mercilere ilettiklerini ifade eden Tahsin Becan bir diğer sıkıntıyı da şöyle anlattı:

“Yalova Ticaret ve Sanayi Odası ile TOBB nin kaynakları ile YTSO üyeleri için çıkarılan Nefes Kredisi koşullarında da 2020 yılı cirosu 2019 yılı cirosuna göre %25 düşük olan işletmelerin faydalanması koşulu getirildi. Ancak yine bu hesaplamalarda çok cüzzi rakamlarla bile müracaat etme hakkını kaybeden üyelerimiz olmaktadır. Üyelerimizin ciro kaybı yaşadığı aşikârdır, 15 aylık periyotta işletmeleri sürekli kapalı olmak zorunda kalan iş yerlerimiz ile dönemsel aralıklarla açılan ve kapanan iş yerlerinin ciddi kayıplar yaşadığı görülmektedir. Ülkemizdeki enflasyon oranları da göz önüne alındığında girdi fiyatlarındaki artış doğal olarak satış fiyatlarına da yansımaktadır. Bu doğrultuda üyelerimizin ciroları artmış gibi görünse de fotoğrafın bütününe baktığımızda aslında bir önceki yıla göre ciro artışı gibi gözüken farkın fiyatların artışından kaynaklandığı rahatlıkla görülmektedir. Bu doğrultuda Nefes Kredisi için yapılan düzenlemedeki ciro kaybı şartının tekrar gözden geçirilmesi, Bankaların dosya masrafı sigorta masrafı, teminat, gibi konularda üyelerimize yardımcı olmaları önem arz etmektedir.”

Tahsin Becan esnafın yaşadığı bu sıkıntıların çözüleceğine inandığını da bu sözlerine ekledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.