reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Bayram öncesi gıda denetimleri arttı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Bayram öncesi gıda denetimleri arttı
reklam

Yaklaşan Kurban Bayramı dolayısıyla İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü talep artışı yaşanan pastacılık ürünleri, tatlılar, unlu mamuller, süt ve et ürünleri üretimi ve satışı yapan işletmelere öncelik verilmek üzere tüm gıda işletmelerinde denetimlerini artırdı.

Konuyla ilgili açıklama yapan İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürü Suat Parıldar, her yıl olduğu gibi Yalova genelindeki rutin denetimlere ek olarak gıda denetimi konusunda özel bir denetim programı uygulamaya koyduklarını söyledi. Parıldar, “Kurban Bayramı denetimlerinde ürünler ve işletmeler içerik, son tüketim tarihleri, gıda güvenliği, personel hijyeni, ambalaj ve depolama şartları yönünden denetlenmektedir. Denetimlerimiz üretim ve tüketimin devam ettiği tüm zaman dilimlerinde, geceleri ve hafta sonları da dâhil olmak üzere 7/24 saat esasına göre yapılmaktadır. Bu amaçla mevcut görevlendirmelere ek olarak Kurban Bayramı boyunca özel nöbetçi gıda timleri oluşturduk” dedi.

Aldığımız gıdaya dikkat edelim!

“Sağlıklı gıda tüketmek için alınan tedbirler ve denetimlerle beraber vatandaşlarımızın da bu konuda dikkatli olmaları gerekmektedir” diyen Müdür Parıldar, “Alışveriş sırasında, özellikle havaların da sıcak olduğu göz önüne alınarak, bozulma ihtimali yüksek et ve süt ürünlerini alırken işletmelerdeki satış koşullarına, ürünleri taşırken soğuk zincirin bozulmamasına dikkat edilmeli, alışverişten sonra en kısa sürede soğuk muhafaza koşullarında saklanmasına hassasiyet gösterilmelidir. Bu tip gıdalar sıcak ortamlarda uzun süre bırakılmamalıdır. Gıda alışverişlerinde etiketi, son tüketim tarihi olmayan, sağlıksız ortamlarda muhafaza edilen gıda ürünlerini almamaları ve bu hassasiyeti göstermeyen işletmelerden alışveriş yapmayarak durumun İl Müdürlüğümüze bildirilmesi büyük önem taşımaktadır.

Tüketicilerimizin daha sağlıklı gıda tüketmelerinin sağlanması için gıda konusunda görülen eksik ve aksaklıklar için Alo Gıda 174 İhbar ve Şikâyet Hattı devamlı hizmete açıktır. Yapılan şikâyet bildirimlerinde, şikâyete konu olan durum ve ürünlerle ilgili kontroller hızlı bir şekilde yapılmakta, gerektiğinde numune alımıyla desteklenerek bildirimler süresi içerisinde sonuçlandırılmaktadır. Denetim sonucunda yapılan işlemlerle ilgili olarak başvuru sahipleri bilgilendirilmektedir. Yalova İl Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü olarak hassasiyet ve kararlılıkla; insan sağlığını koruyucu yönde tedbirler alma ve uygulamaya aralıksız olarak devam ediyoruz” diye konuştu.

 

reklam