Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Başarır, Soylu’ya seslendi

0 83

CHP Parti Meclis Üyesi ve Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır, Yalova’da düzenlediği basın toplantısında, belediyede yaşanan usulsüzlük davasıyla ilgili ortada bir hukuksuzluk olduğunu belirterek “Bir an önce belediye başkanımız görevine iade edilmeli” dedi.

Parti il binasında düzenlenen basın toplantısına CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel ve görevden uzaklaştırılan Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman katıldı. Aynı zamanda avukat olan Milletvekili Ali Mahir Başarır, sözlerine “7 aydır bir hukuksuzluğu, haksızlığı, adaletsizliği Yalova’da yaşıyoruz. Bir ceza avukatı olarak gördüklerimi, yaşadıklarımı anlatmak istiyorum. Bu eylemi gerçekleştiren memur AKP döneminde bu birime atanıyor. Bu zimmet olayı yine AKP döneminde başlıyor” diyerek başladı. 

Memuru oraya getiren yargılanmıyor

Bu memurun önceki belediye döneminde göreve başlamasına karşın sadece Vefa Salman’ın görevden uzaklaştırılıp yargılandığını kaydeden Başarır, “Sayıştay ve İçişleri Bakanlığı müfettişleri inceliyor, bunu ortaya çıkartamıyor. Başkanımız bunu ortaya çıkardığı anda emniyet güçlerine, savcılığa başvuruda bulunuyor. Bu olay 2013’te başladı. Peki o dönemki belediye başkanı neden yargıya ifade vermedi? Bu memuru oraya getiren sorgulanmıyor, yargılanmıyor ama bunu ortaya çıkartan belediye başkanı yargılanıyor ve bu belediye başkanımız görevden alınıyor. Haksız, hukuksuz, anlaşılması güç bir durum bu. Bu bir gasptır, Yalova halkının iradesine yapılan bir gasptır” dedi.

Başkanımızı göreve iade edin

Salman’ın mal varlığında tek bir artış olmadığını kaydeden ve “Bir tek kuruş hesabına gelen para yok. Ben güveniyorum, ben kefilim. Bizim belediye başkanımız suçsuz ve suçluyu ortaya çıkartan kişidir” diyen Başarır, sözlerine şöyle devam etti:

“Tutuklanacakmış. Ne hakla, neden? 2,3,4 Eylül’de biz mahkemedeyken dönemin belediye başkanı evinde yatıyordu. Hukuk, yargı herkese eşit davranmalı, adil davranmalı. 40’a yakın sanık dinlendi, bir kişi “Vefa Salman’la görüştüm” veya “bilgisi var” diye bir şey söylemedi. Biz belediye başkanımıza kefiliz, onun arkasındayız. İçişleri Bakanı’na buradan sesleniyorum. Bir an önce bu hukuksuzluğa son verin, bir an önce Yalova halkının iradesine saygı gösterin ve belediye başkanımızı görevine iade edin. Dosya açığa çıkmıştır”

İnsan kendini ihbar eder mi?

Başarır, gazetecilerin sorusu üzerine de “Belediye başkanının olayla bir ilgisi olsa, o akşam hiç düşünmeden emniyete, savcıya bilgi verir mi? Bir insan kendini ihbar eder mi? Bartın’da AKP’li belediyede aynı şey yaşandı. Orada görevden alınma olmadı. Rakam konusunda net bir bilgi henüz yok. Mahkeme halen incelemesini sürdürüyor. Diyelim ki ihmal suçu var- ki o da yok- Türkiye’de hangi belediye başkanı ihmal suçundan görevden alınmış” yorumunu yaptı.  

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.