Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Barajda durum içaçıcı değil

0 71

Yalova’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan Gökçe Barajı’ndaki su seviyesi kritik seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Çekilen son fotoğraflar barajdaki son durumu gözler önüne serdi.

Yalova’nın içme suyu ihtiyacını karşılayan tek kaynak olan Gökçe Barajı’ndaki su seviyesi kritik seviyelerde seyretmeye devam ediyor. Baraj gölünün çekilen son fotoğrafları ileride yaşayabileceğimiz susuz günlerin adeta habercisi gibi.

Özellikle sonbahar ve kış döneminde havanın mevsim normallerinin üzerinde olması, Yalova’nın neredeyse hiç yağış almaması yıl başında barajdaki su seviyesini yüzde 20’lere düşürmüştü.

Eğer kar yağışı sürmezse

Ocak ayı başında kentte görülen kar yağışı ve ardından soğuyan hava barajdaki su seviyesini biraz arttırsa da uzmanlar bunun yeterli olmadığını dile getiriyor. Barajın çekilen son fotoğraflarında da bu net bir şekilde görülüyor.

Yeşil Körfez Su Birliği’nden alınan bilgiye göre de Gökçe Barajı’ndaki su seviyesi şu anda yüzde 25’ler seviyesinde seyrediyor. Yetkililer bölgenin kar yağışı almaması durumunda, ciddi bir tasarrufa gidilmesi gerektiğini ve özellikle yaz aylarına doğru büyük bir susuzluk tehlikesiyle karşı karşıya kalınabileceğini vurguluyor.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.