AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Balıkçılara önemli uyarı!

Sürdürülebilir balıkçılığın sağlanması adına, 1380 Sayılı Su Ürünleri Kanunu’na istinaden, balıkların üreme ve büyüme zamanları olan 15 Nisan-01 Eylül arasında su ürünleri avcılığı yasaklandı.

Yalova Tarım ve Orman Müdürü Suat Parıldar konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: ‘’söz konusu av yasağının gırgır, trol, algarna, manyat ağları ile avcılık yapan balıkçı gemilerini kapsıyor. Bu gemiler 4/1 Nolu Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde belirtilen kurallara uymak şartıyla uluslararası sularda avcılık yapabilecekler. Yine 4/1 Nolu Ticari Amaçlı Su Ürünleri Avcılığını Düzenleyen Tebliğde belirtilen kurallara uymak şartıyla uzatma ağları ile avcılık yapmak, dönem boyunca serbest olacak.

Balıkçılık ve Su Ürünleri Şube Müdürlüğümüzce 01 Eylül 2018 ile 15 Nisan 2019 tarihleri arasında toplam 260 adet deniz/gemi denetimi yapılmış, denetimler esnasında Bakanlığımız tarafından getirilen yasak ve sınırlamalara uyulmadığı gerekçesiyle toplam değeri; 139.825 TL olan 57 adet idari para cezası kararı uygulanmıştır.

Doğal kaynakların korunması ve gelecek nesillerin garanti altına alınması için getirilen yasaklara uyulmasını tüm balıkçılarımızdan önemle rica ediyoruz” dedi.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.