Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Balıkçılar müsilajdan dert yandı

0 26

CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Yalova’daki balıkçılarla biraraya geldi. Dertlerini Milletvekili Karadeniz’e anlatan Yalovalı balıkçılar yunuslar ve müsilaj nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını söyledi.

Balıkçıların sorunlarını dinlemek ve bu konuda bir rapor oluşturmak amacıyla Türkiye’deki balıkçı limanlarında meslek erbaplarıyla biraraya gelen CHP Sinop Milletvekili Barış Karadeniz, Yalova’ya geldi. S.S Yalova Merkez İlçe Balıkçılar Kooperatifi’nde balıkçılarla biraraya gelen Milletvekili Karadeniz, Türkiye’de denize kıyısı olan 28 tane il olduğunu ve ilk başta yapılması gerekenin hem kimyasal hem biyolojik arıtma sistemlerini devreye sokmak olduğunu söyledi. Devletin buna gücünün yeteceğini ifade eden Karadeniz, “Onun için 28 tane ile ve tabi ilerleyen zamanlarda akarsularda dahil arıtma sistemlerinin mutlaka yapılması lazım. Büyük fabrikaların, büyük sanayinin kimyasal ve biyolojik arıtma sistemleri yapılmadan denize deşarjına müsaade edilmemesi gerekli” dedi.

KARADENİZ: BAKANLIĞIN KURULMASI LAZIM

Türkiye’de denizlerle ilgili konulara çok sayıda bakanlığın karıştığını ifade eden Karadeniz, bunun için deniz ve balıkçılıkla ilgili ayrı bir bakanlığın kurulması gerektiğini belirtti. Karadeniz, şöyle devam etti:

“Bir karar ya da bir yasa çıkacağı zaman balıkçılıkla ilgili söz sahibi olan balıkçılardan dinlemek yerine yukarıdan yapıyorlar bu işi. Yani bilenlerden dinleyip yasalar, yönetmelikler yayınlansa o zaman hem balıkçılar rahat edecek, hem de memleketimizdeki balık yiyenler. Maalesef böyle hatalar yapılıyor. Türkiye üç tarafı denizlerle çevrili. Denizlerle çevrili olmayan bazı ülkelerde bile balıkçılık bakanlığı varken bizim ülkemizde neden yok dedik. Bir bakanlık kurulduğu zaman ve denizlerimiz, balıkçılarımız tek elden yönetildiği zaman bunu başarıyla sonuçlandırırız. Şuan da denizlerimizi ilgilendiren Tarım ve Orman Bakanlığı var, hem tarıma, hem ormana, hem de denizlere bakan bir bakanlık. Denizlerimize İçişleri Bakanlığı karışıyor, Çevre Bakanlığı karışıyor, Ulaştırma Bakanlığı karışıyor, Sağlık Bakanlığı karışıyor, Sosyal Güvenlik Yasası karışıyor. Aklıma gelmeyen bir kaç tane daha bakanlık vardır. Denize 7-8 tane bakanlık karıştığı zaman maalesef doğru sonuçlar ortaya çıkmıyor. Bunun için olması gereken balıkçılık üzerine bir bakanlık kurulması lazım. Bu bakanlığın gerçek sahiplerinin de balıkçılar olması lazım”

“YUNUSLAR AĞLARIMIZA GELİYOR”

Yalovalı balıkçılar ise en büyük sıkıntılarının yunus olduğunu dile getirdi. Balıkçılardan Bülent Tarı, “Sirkten çıkmış gibi. Bu kadar bilinçli bir şekilde bizi bekliyor. Ağı çeviriyorsun hemen geliyor. Saklanıyor bir yerde. Balığı ağa vurduruyorsun, bir bakmışsın bir tane yok. Ağ balık vermiyor. Normal zamanda saklanıp bekliyor yani denizde balık olmasa aç kaldı desek tamam zaten var orada balık. Hazır olan balığı da yemiyor. Bekliyor ağa yakalansın ağdan yemesi kolay diye” diyerek dert yandı.
Milletvekili Barış Karadeniz dünyada yunusların koruma altına alındığını hatırlatırken bir başka balıkçı “Bunlar korunası bir mahluk değil. Tuhaf bir şey biz işin içinden çıkamayız, sadece gözlemimizi söylüyoruz. Balık popülasyonuysa Ege’de 40 sene önce balıktan geçilmiyordu. Bu yunuslar Ege’de ağları yiyordu. Bu kendini kandırmaktan öte bir şey değil. Yunus konusunda da ciddi konuşalım. Benim duyduğum kadarıyla Cumhurbaşkanı diyormuş ki yunus konusunda bana gelmeyin Avrupa Birliği’yle anlaşın. Gelmeye de biliriz. O zaman bu sorunu ya gündeme getirmeyeceğiz ya da kendimizi kandırmayacağız. Biz konuştuğumuz zamanda yunus düşmanı oluyoruz” diyerek dert yandı.

MÜSİLAJ BALIK FİYATLARINI DÜŞÜRDÜ

Milletvekili Karadeniz, müsilaj nedeniyle vatandaşların balık yemediği konusunu da balıkçılara sordu. Karadeniz ve balıkçılar arasında şu diyalog gerçekleşti:

Balıkçı: Yani Türkiye genelinde yapılan açıklamalardan bakanlığın açıklaması var. Müsilaj etkilemiyor, yenilebilir.

Milletvekili: Çınarcık’tan geliyorum oradaki arkadaşlar balık satanlarda tutanlarda hepsi diyor ki şuanda burada kimse balık yemiyor. Bununla ilgili kamuoyunun net bir şekilde bilgilendirilmesi lazım. Burada da aynı şey yaşanıyor mu şuanda? Balık fiyatları düştü ama balık yiyen sayısı azaldı. Bununla ilgili ciddi bir açıklamanın bugün yarın mutlaka yapılması lazım.

Balıkçı: Çoğu kişi çekiniyor. Bu yüzden balık fiyatları da düştü.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.