Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Bağatar’dan Gürel’e: Hodri Meydan

0 48

Arboretum arazisinde gerçekleştirilen imar planı değişikliğiyle ilgili CHP İl Başkanı Mehmet Gürel’in getirdiği eleştirilere Ak Parti İl Başkanı Muğlim Bağatar, cevap verdi. Bağatar, “Arboretum arazisinin konut alanına çevrilmesi mümkün değildir. İlk satışta vatandaş neye para verip satın aldıysa ona razı olacak” şeklinde yanıt verdi.

Arboretum arazisindeki imar planı değişikliği Yalova’nın gündemine oturdu. CHP Yalova İl Başkanı Mehmet Gürel’in yaptığı yazılı açıklamada dile getirdiği rant suçlamalarına Ak Parti kanadından cevap geldi. İl Başkanı Muğlim Bağatar, yaptığı yazılı açıklamada, suçlamalara yanıt verdi. Bağatar, “Maalesef ilimizde alışılagelmiş bir sıkıntı var. Şehre her ne yatırım gelirse birileri hemen itiraz etmeye ve karalamaya başlıyor, diğerleri de acaba ne rant var kim kaç para alıyor diye fikir üretmeye başlıyor. E tabi bu zamana kadar böyle alışılagelmiş onun için. Ama artık o devirler bitti” diyerek başladığı açıklamasında herkesin sorularına cevap vermeye açık olduğunu söyledi. Bağatar, Gürel’e ithafen “Keşke kayıp 30 milyon ve diğer yolsuzluklar konusunda da bu kadar meraklı olsalar. Davet ediyorum tüm siyasi partileri Yalova Belediyesinin kaybolan milyonları nerede hep beraber araştıralım. Bakalım neler çıkacak” dedi.

Tekrar aynı duruma getirildi

Arboretum süreciyle ilgili de bilgi veren Bağatar, şöyle devam etti:
“Arboretum arazisi ile ilgili olarak; burası Yalova Belediyesi tarafından satılmış ve yatırımcı vatandaşlar tarafından ihale ile alınmıştır. Üzgünüz ki, şehrimize değer katması gereken bu çok kıymetli arazi maalesef değeri gibi kullanılmamış, bir takım imar kurnazlıkları yapılarak amacı saptırılmış ve ziyan edilmiştir. Şu anda yapılan uygulama Yalova Belediyesinden turizm yatırımı yapmak maksadı ile arazi alanlarının haklarını korumakta ve ilk satıldığı dönem ne şartla satılmış ise tekrar aynı duruma getirmektir. Kimse ellerini ovuşturup siyasi bir kazanım veya mal sahiplerinden menfaat sağlama beklentisine girmesin. İlimizdeki tüm yatırım konuları ile alakalı olarak hiç kimsenin ben bu işi hallederim diyerek kapalı kapılar ardında pazarlık yapmasına izin vermeyiz. Her şey şeffaf ve kamu menfaati gözetilerek ortak akıl ile çözülmelidir”

Konut alanına çevrilmeyecek

Arboretum arazisinin konut alanına çevrilmesinin mümkün olmadığını ifade eden İl Başkanı Muğlim Bağatar, “İlk satışta vatandaş neye para verip satın aldıysa ona razı olacak. İlk başta otel ve konferans merkezi olarak ihaleye çıkarılmış, sonrasında imar değişikliği yapılarak çeşitli yollar denenmiştir. Ama bir az önce söylediğim gibi o dönemler artık bitti. Yalova haklının üzüleceği, vicdanlarının sızlayacağı hiçbir şeyi bize kabul ettiremezler. Keşke bu arazi hiç satılmamış ve bu sıkıntılar yaşanmamış olsaydı. Fakat bu saatten sonra Ak Parti Grubu olarak, tavrımız net. Yanlışa geçit vermeyiz. Bu söylediklerimin altını çiziyorum. Yalova’da rant ve kişisel menfaat dönemi bitti. Belediye Başkanı, vekiller, vali ve il başkanının tek ortak noktası ülkemizin ve şehrimizin menfaatleridir. Kim aksini söylüyorsa, buyursun hodri meydan” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.