AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Aydın: Çalışmalar sürüyor!

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Yalova, Bursa ve Kocaeli’de arazi toplulaştırma çalışmaları tüm hızıyla devam ettiğini söyledi.

Türkiye genelinde tarla içi geliştirme ve toplulaştırma çalışmalarının devam ettiğini açıklayan DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, Bursa, Kocaeli ve Yalova illerinde yürüttüğü çalışmalar hakkında açıklamada bulundu.

Bursa’da 33.350 Dekar Arazi Toplulaştırıldı 

Aydın, ‘Bursa’da bugün itibari ile 33.350 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 607.00 dekar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

Yalova’da 16.910 Dekar Arazi Toplulaştırıldı 

Yalova’da bugün itibari ile.16.910 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. 45,5 km yol yapılmıştır. Proje nihayetlenmiştir.

İzmit’te 50.000 Dekar Arazi Toplulaştırıldı 

İzmit’te bugün itibari ile 50.000 dekar alanda arazi toplulaştırma çalışmaları tamamlanarak tapu tescil işlemleri gerçekleştirilmiştir. Devam eden çalışmalarla 100.000 dekar alanın 2021 yılı sonuna kadar toplulaştırılması hedeflenmektedir.

Tarla İçi Geliştirme ve Drenaj Çalışmalarımız Devam Ediyor

‘Bu güne kadar Bursa, Yalova ve İzmit’de toplam 980 km tarla içi yol yapılmıştır. 309.013 m3 Drenaj kazısı yapılmıştır. Tarla sınır düzeltmesi 780.000 m yapılmıştır. ’dedi.

Sulama Yatırım Maliyetlerinden Tasarruf Sağlanacak

Sulama projelerinde, kamulaştırmaya ve arazilerin parçalanmasına mani olmak için, kanalların ve yolların planlanması ve uygulaması, parsel sınırlarına bağlı kalmaktadır. Yani arazi sınırlarından geçirilmektedir. Parseller küçük, şekilleri düzensiz olduğundan kanal boyları gereğinden fazla uzamakta, bu da tesis maliyetini yükseltmekte olduğunu belirten Genel Müdür Aydın, ‘Sulama projeleri arazi toplulaştırmasına bağlı olarak uygulandığı takdirde ise; parsel sınırlarına bağlı kalmadan en ekonomik şekilde, sulama, yol ve tahliye planlaması yapıldığından, yatırım maliyetlerinde tasarruf sağlanmaktadır. Diğer taraftan arazi toplulaştırma projeleri ile kamulaştırma maliyetleri %90 oranında azalmaktadır. ’dedi.

Modern Sulama Metotlarının Uygulanmasını Kolaylaştırır

Arazi toplulaştırma çalışmalarının ekonomik tarımın yapılmasını engelleyecek, toprak koruma ve sulama tedbirlerinin alınmasını güçleştirecek derecede parçalanmış, dağılmış parselleri bir araya getirerek, çiftçinin yaşam düzeyini yükseltecek teknik, ekonomik ve sosyal tedbirleri almayı sağlayacağını ifade eden Genel Müdür Aydın,’ Arazi toplulaştırması ile parseller büyür, tarım teknikleri ve sulama metotlarının uygulanması kolaylaşır. Parsel sayısı azalır. Parsel büyüklüğü artar. Düzenli ve ideal parsel şekilleri oluşturulur. Her parsel yola ve kanala kavuşur. İşletme merkezi ile parseller arasındaki mesafeler azalır, ulaşımdan dolayı meydana gelen kayıplar azalır, yakıt tasarrufu sağlanır. Zirai mücadele ve gübreleme kolaylaşır. Sulama oranı ve randımanı artar. Arazi maliklerine kamulaştırma bedelleri yerine arazi verilerek, toprağından kopması önlenmektedir. Sağlanan katma değerden dolayı arazi değeri en az 2 kat artmaktadır.  ‘’dedi.

DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, ’Son olarak bu projelerin yapılmasında en büyük destekçimiz Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’ye şükranlarımı sunuyor, emeği geçenlere teşekkür ediyorum. ’dedi.

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.