Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Aronya Yetiştiriciliği Kursu açıldı

0 27

Yalova İl Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından Aronya Yetiştiriciliğine ilgi duyan çiftçilere yönelik Aronya Yetiştiriciliği kursu düzenlendi.

İl Müdürlüğünde düzenlenen bir gün süreli kursun açılış konuşmasını yapan İl Müdür Yardımcsı İrfan Sakinci; “Aronya üretimine gönül veren değerli üreticilerimiz; İl Müdürlüğümüz tarafından düzenlenen Aronya kursumuza hoşgeldiniz.” diyerek şöyle konuştu.

“Yalova’mız ülkemizin en küçük yüzölçümüne sahip ilidir. Bu nedenle tarım alanlarımız diğer illerimize nazaran daha az ancak diğer illerimizdeki tarım arazilerinden de daha değerlidir. İlimiz tarım arazilerinin yüzde 72,5’i 5 dekar ve altında büyüklüğe sahip arazilerden oluşmaktadır. Bu da bizleri birim alandan katma değeri yüksek, kıymetli ürünlere yöneltmektedir. Aronya’da bu ürünlerden birisi. 2012 Yılında başlatılan adaptasyon çalışmaları neticesinde ülkemizde üretilmeye başlanan Aronya meyvesinin çiftçi şartlarında ilk parsellerini 2017 yılında kurduk. Hali hazırda 150 dekar alanda Aronya üretiyoruz. Bahçelerimiz geçen yıldan itibaren ekonomik olarak ürün vermeye başladı. Ayrıca ilk “Organik Sertifikalı” ve “Coğrafi İşaretli” Aronya hasadını ise Eylül ayında yaptık. Geçen yıl yaklaşık 8 tonluk rekoltemiz varken bu yıl Aronya bahçelerimizden yaklaşık 20 tonluk ürün elde ettik. Verim çağındaki bahçelerimizin artmasıyla üretimimiz de her yıl katlanarak artacaktır.”

Bu yıl Aronya’ya yeni bir değer katmanın mutluluğunu da yaşadıklarını belirten Sakinci, Yalova’nın ilk Coğrafi İşaretli tarım ürünü olarak Haziran ayında Yalova Aronyası Coğrafi İşaret Tescil belgesini aldıklarını belirterek şöyle devam etti..

“2019 yılında 15 çiftçimizle 23 dekar alanda başladığımız Organik Aronya Projemiz, bu yıl kuracağımız bahçelerle birlikte 41 çiftçi ve 150 dekara ulaşacak. Böylece Aronya üretim alanlarının %50 sinde Organik Tarım Metodu ile aronya üretmiş olacağız. Hedefimiz; yapısında bulunan yüksek antioksidan özelliği ile bir sağlık ürünü olan aronyanın tamamını organik tarım sürecine dahil etmek. Tüm bu çalışmalarla birlikte Yalova kivisinden sonra Yalova Aronyasını da “24 ayar altın” olarak ilimize kazandırma yolunda hızla ilerliyoruz. Yalova Aronyası çiftçilerimizin önemli tarımsal gelir kaynaklarından biri haline geldi ve gelmeye de devam edecek. Kursumuzun siz Yalova’lı çiftçilerimize hayırlı olmasını diliyor, saygılar sunuyorum

Ziraat Yüksek Mühendisi Şerafettin Güngör kursa katılan 29 çiftçiye Aronya Yetiştiriciliği konusunda ayrıntılı bilgiler aktardı. Kursun sona ermesinin ardından İl Müdürü Suat Parıldar da kapanış konuşmasını yaparak İl Müdürlüğü olarak talepler doğrultusunda açtıkları kursun aronya üretimine başlayacak olan üreticilere yararlı olacağına inandığını ifade ederek kursun hayırlı olmasını diledi. Konuşmaların ardından 29 kursiyere katılım belgeleri ve günün anısına aronya fidanları takdim edildi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.