Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Aronya kilo fiyatı 85 TL olarak belirlendi

0 785

“Yalova Aronyası“ Coğrafi İşaret ile tescillenen sağlık meyvesi Aronya 2021 yılında Yalova’daki üreticilerinin yüzünü güldürecek gibi görünüyor.

Yalova’da üretilen ve içerdiği antioksidan özellikleri sayesinde sağlık meyvesi olarak tanınan Aronya meyvesi, üretim metotları ve Yalova’ya özgü toprak ve iklim şartlarının sağladığı renk, tat ve kalite kriterleri açısından gösterdiği farklılıklar ile Coğrafi İşaret Belgesi aldı. Türk Patent ve Marka Kurumu’na yapılan Coğrafi İşaret tescil başvurusu Yalova Tarım ve Orman İl Müdürlüğünün girişimleri ve Atatürk Bahçe Kültürleri Merkez Araştırma Müdürlüğünün destekleri ile 24 Haziran 2021 tarihi itibari ile sonuçlanmıştı.

Yalova Aronya üreticileri adına açıklama yapan üretici Hakim Menteş “Yalova’lı organik Aronya üreticileri 2021 yılı durum değerlendirmesi yapmak, fikir alışverişinde bulunmak ve fiyat belirlemek için bir araya geldiler. Yalova Tarım İl Müdürlüğü teşvikleriyle 3 yıl önce başlatılan Aronya yetiştirme projesi ticari olarak kayda değer ilk meyvelerini geçen yıl vermiş idi. 2021 yılı hasadı geçen yılın çok daha üzerinde olacağı tahmin edilmektedir. Birkaç yıl öncesine kadar adı dahi bilinmeyen Aronya meyvesi daha şimdiden oldukça aranılır bir sağlık ürünü olarak marketlerde yerini almaya başlamıştır. İçerdiği çok yüksek antioksidan seviyesi ile birçok hastalığa karşı destekleyici tedavi olarak önerilen, özellikle kansere karşı mücadelede öne çıkan Aronya meyvesi birçok bilim insanı tarafından da önerilmektedir.” dedi.

Menteş “Yalova Aronyası” coğrafik işaret ile tescilli, organik veya organiğe geçiş sertifikalı Aronyanın 2021 yılı kilo fiyatı ise 85 TL /kilogram olarak belirlenmiştir” diyerek sözlerini tamamladı.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.