Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Altınova’da tarih gün yüzüne çıkıyor

0 8

Altınova İlçesi Arkeoloji Çalışmaları Sempozyumu, Altınova Belediyesi Konferans Salonu’nda gerçekleştirildi.

Altınova ilçesi Arkeoloji Çalışmaları Sempozyumu, Arkeologlar, Akademisyenler ve diğer yetkililerin katılımı ile Altınova Belediye Binasında gerçekleşti. Altınova ilçesindeki Çobankale ve Hersek bölgesinde bulunan ve arkeologlar tarafından araştırılan, toprak ve deniz içinde bulunan eski yerleşim birimleri olan Helenopolis – Limnae – Civetot’un tarihi yapıları ile ilgili çalışmalar hakkında akademisyenler sunum gerçekleştirdi.

“MÜZELER ŞEHRİ YAPACAĞIZ”

Altınova Belediye Başkanı Metin Oral Sempozyumun açılış konuşmasında yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi: “Bizler Altınova’nın tarihini nasıl halkımız ile paylaşırız gösteririz diye yola çıktık ve bu çalışmaları gerçekleştirdik. Altınova’yı müzeler şehri yapacağız, ayrıca hersek’teki deniz fenerini müze yapacağız. Bu Türkiye’de sayılı olacak. Ayrıca Hersekzade camii ve hamamını ihya projemiz var, Kamulaştırma sorununu çözmeye çalışıyoruz. Altınova’da Arkeoloji Müzesi kurmak istiyoruz. 

CUMHURBAŞKANLIĞI HİMAYESİNDE

Bizler Altınova’da atalarımızın kültürü olan Selçuklu ve Osmanlı eserlerini gün yüzüne çıkartmak istiyoruz, bunları gençlerimize çocuklarımıza ve halkımıza göstermek istiyoruz. Bizleri geçmişimden koparmak isteyenler var, bunlara müsaade etmeyeceğiz.  Bunun dışında ev sohbetlerinde bahsedilen ve varlığından haberdar olmadığımız deniz içinde olan ve yere batan antik bir şehir yerleşim yeri var, Kaytazdere Su Sarnıçı var, bunları gün yüzüne de çıkartacağız. Cobankale arkeoloji çalışmaları da Cumhurbaşkanlığı himayesinde devam ediyor. Altınova Belediye Başkanı olarak, Cumhurbaşkanlığımıza, Turizm ve Kültür Bakanlığı başta olmak üzere hükümetimize,  tüm akademisyenlere, arkeologlara ve tüm yetkililere çok teşekkür ederim” diye konuştu.

ÇALIŞMALARI ANLATTILAR

Sempozyumun açılış konuşmasını yapan Altınova Belediye Başkanı Dr. Metin Oral’ın ardından Yalova Müze Müdürü Ali Sinan Özbey Altınova Arkeoloji Kazılarının Değerlendirilmesi ve Müze Kurtarma Kazısı, Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretimi Üyesi Doç. Dr. Selçuk Seçkin 2018- 2020 Yılları Arasında Yürütülen Yalova / Altınova Yüzey Araştırmasının Değerlendirmesi, Bursa Uludağ Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Serkan Gündüz 2018-2021 Yılı Altınova Sualtı Araştırmaları, Harran Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyesi Dr. Cennet Pişkin Ayvazoğlu Helenopolis Ve 2021 Yılı Yüzey Araştırması, Ma Leicester Üniversitesi öğretim Görevlisi Işıl Akalan Gündüz Çağlar Boyu Altınova Kıyıları Ekonomik Faaliyetleri Ve Değerleri, Mühendislik Fakültesi, Jeofizik Mühendisliği Bölümü Öğretim Görevlileri Fethi Ahmet Yüksel –  Selçuk Seçkin Yalova, Altınova Çobankale Giriş Kapısının Aranması Çalışmalarında Arkeojeofizik Çalışmalar, Bursa Uludağ Üniversitesi, Fen Edebiyat Fakültesi Arkeoloji Bölümü Öğretim Üyeleri Dr. Filiz İnanan ve Doç. Dr. Selçuk Seçkin Yalova, Çobankale Kazıları Sarnıç Buluntuları: Bizans Dönemi Sırlı Seramikleri konularında sunumlar yaptılar.

ÇOBANKALE KAZISI’NDA ELDE EDİLEN BULGULAR VE HEDEFLER

Mimar Sinan Üniversitesi, Güzel Sanatlar Fakültesi Öğretimi Üyesi Doç. Dr. Selçuk Seçkin, Çobankale Kazısı’nda Elde Edilen Bulgular ve Hedefler konusunda bilgi verdi. Doç. Dr. Selçuk Seçkin, “Yalova/Altınova’nın yaklaşık 4 km güneyinde yer alan Çobankale, İstanbul-İznik ve Batı Anadolu yolunun kilit noktalarından doğal bir tepe üzerine kurulmuştur. Araştırmacılar tarafından 11. Yüzyıla tarihlenen yapının, Bizans döneminde inşa edildiği, Selçuklu döneminde de kullanım gördüğü bilinmektedir. Tarihsel süreçte Bizans, Selçuklu, Haçlı ve Osmanlı egemenliği görülen yapının, Osmanlı döneminin kuruluşunda oynadığı rol Prof. Dr. Halil İnalcık tarafından Osmanlı’nın kuruluşunun 700. Kuruluş yıldönümü kutlamalarında dile getirilmiş ve Çobankale bu sayede akademik dünyada bilinir hale gelmiştir. Bu süreçte Yalova’da yapılan konferans ve sempozyumlar da, Bafeus Muharabesi ve dolayısıyla da Çobankale’nin tanınmasında katkı sağlamıştır. Kalede arkeolojik anlamda ilk çalışma 2017 yılında Bursa Müze Müdürü Sinan Özbey’in başkanlığında, Doç. Dr. Selçuk Seçkin’in bilimsel danışmanlığında temizlik çalışması şeklinde başlamış, 2020 yılında 12 ay süren kazılar kapsamına alınan proje, 2021 yılında Cumhurbaşkanı kararnamesiyle, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi bünyesinde kazı başkanlığına dönüştürülmüştür. 2017 yılından 2021 yılına kadar geçen süreçte kazı çalışmasında önemli sonuçlara ulaşılmış, bunlar gerek bilimsel platformlarda, gerekse de yayın izinleri alınarak basın ile paylaşılmıştır. Yayın kapsamında genel çizgileri ile gerek arazi çalışmasında gerekse kazı evinde küçük buluntular üzerinde yapılan çalışmaların anlatımı yapıldıktan sonra, ileriki süreçte yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgilendirme yapılacaktır” dedi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.