reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Açık hava müzesine göz diktiler

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Açık hava müzesine göz diktiler
reklam

Yalova’nın şehir içindeki yegane yeşil alanlarından olan açık hava müzesine talip çıktı. Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, akademik odalar olarak alana Yalova Araştırma ve Geliştirme Merkezi adı altında bir kompleks kurmak istediklerini açıkladı.

Yalova Uygulama Oteli’nin karşısında bulunan ve şehir merkezindeki ender yeşil alanlardan biri olan Yalova Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu alan kent gündemine oturdu. Çeşitli tarihi eserlerin bulunduğu ancak açıldığı günden bu yana çok fazla ilgi görmeyen Yalova Açık Hava Müzesi’ne akademik odaların talip olduğu ortaya çıktı. Konunun bu ay yapılacak Yalova Belediye Meclisi’nde gündeme geleceği belirtildi.

 width=Kararı meclis verir

Yalova Mimarlar Odası Başkanı İsmail Hakkı Gültekin, konuyu sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla gündeme getirdi. Gültekin, “Açık hava müzesinin Uygulama Oteli’ne bakan kısmında geçmiş dönemde planlamada 1294 metrekare sosyal ve kültürel tesis olarak arsa üretilmiştir. Yalova Akademik Odalar  olarak yapımını üstlenerek önümüzdeki ayki belediye meclis toplantısında  arsanın tarafımıza tahsisi istenecektir. Kararı verecek olan belediye başkanı ve belediye meclis üyeleridir” dedi.

Yalova’yı tanıtacakmış

Gültekin, yapılacak kompleksin Yalova Araştırma ve Geliştirme Merkezi adında olacağını ifade ederken bölgedeki ağaçların korunacağını savundu. Gültekin, şöyle devam etti:

“Binada bulunacak olan turizm bürosu Yalova’nın tanıtımını yapacaktır. Bu merkez Sayın Vali’nin, İl Genel Meclis  üyelerinin, belediye başkanlarının, belediye meclis üyelerinin ve Yalova halkının birlikte olması için tasarlanmıştır. Belediye Meclisi’ne önümüzdeki ay sunulacak mimari proje mekandaki ağaçların korunması sağlanarak tasarlanmıştır. Bu olayı yangından mal kaçırıyor diye yorumlamak kente hiç bir fayda sağlamayacaktır. Akademik odalar her zaman açık ve şeffaf olmuşlardır. Yalova’nın butik kent olması yolunda atılması düşünülen bu ilk adımlarda siyasilerin ve halkımızın birlikteliği sağlayacağına inanıyoruz”

 width=Platform: Kınıyoruz

Gültekin’in bu açıklamalarına tepki gecikmedi. Yalova Platformu adına yapılan yazılı açıklamada sürecin dikkatle takip edildiği belirtildi. Platformdan yapılan açıklamada “Koruma altındaki Açık Hava Müzesi’nin bulunduğu, aynı zamanda fiilen yeşil alan olan hatta şehir içinde kalan satılmamış son yeşil alan olan bir yerden hem de butik kent çalışmaları sırasında inşaat yapmak için yer talebinde bulunmak skandal bir durumdur.  Gezi Parkı’nı korumak için büyük mücadele vermiş Mimarlar Odası İstanbul Büyükkent Şubesi’nin Yalova Temsilcisinin bu skandal girişimine kayıtsız kalmayacağını umuyoruz. Yalova Platformu olarak bu skandal girişimi kınıyor, konunun takipçisi olacağımızı kent merkezindeki açık hava müzesini, yeşil alanı korumak için mücadele edeceğimizi kamuoyunun bilgisine sunuyor, tüm Yalova halkını kentini, yaşam alanını korumak için ses vermeye, itiraz etmeye çağırıyoruz” ifadelerine yer verildi.

 

reklam