AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Ak Parti’de Yalova kulisleri hareketlendi

31 Mart 2019’da yapılacak yerel seçim yaklaşırken siyaset kulislerinde belediye başkan adaylarının isimleri daha fazla zikredilmeye başlandı

(Galeri içinde gezinmek için lütfen ekranı kaydırın)

1. Odak noktası Yalova Merkez

Odak noktası Yalova Merkez

Yerel seçimlerin Yalova’daki en önemli rekabet sahnesi Yalova Merkez olacak. İki yerel seçimdir Yalova’da kazanamayan Ak Parti, bu kez il belediyesini kazanmak için seferber olmuş durumda. Barbaros Binicioğlu ve Yakup Koçal ile iki kez kaybeden partide yerel seçimde CHP’yi geçebilmek için farklı isimler telaffuz ediliyor. İşte o isimler:

2. Yusuf Ziya Öztabak:

Yusuf Ziya Öztabak:

Siyasi partilerde il başkanlarının milletvekili ya da belediye başkan adayı olması olağan karşılanır. Ak Parti’de 2 dönemdir il başkanlığı görevini yürüten Yusuf Ziya Öztabak da potansiyel belediye başkan adayı konumunda bulunuyor. Son seçimde milletvekili adayı da olmayan Öztabak’ın belediye başkan aday adayı olması yüksek bir ihtimal olarak değerlendiriliyor.

3. Hasan Soygüzel:

Hasan Soygüzel:

Yalova Kent Konseyi Genel Sekreteri olan Hasan Soygüzel’in adı 24 Haziran seçimleri sonrasında daha fazla dile getirilmeye başlandı. 24 Haziran’da milletvekili seçilen Ahmet Büyükgümüş ile olan yakınlığı nedeniyle daha kuvvetli bir aday adayı profili çizmeye başlayan Soygüzel, daha önce Kadıköy Belediye Başkanlığı’na aday adayı olmuştu.

4. Hasan Özçelik:

Hasan Özçelik:

Adını Yalova kamuoyunun 24 Haziran genel seçiminde duyduğu Hasan Özçelik, üçüncü sırada olduğu için TBMM’ye girememişti. İETT Genel Müdür Yardımcısı olarak görev yapan Yalova doğumlu Özçelik, yerel yönetimlerdeki tecrübesi, akademik kariyeri ve son seçimde beğeni kazanmasıyla güçlü bir aday namzeti olarak görülüyor.

5. İsmail Atik:

İsmail Atik:

3 dönemdir Termal Belediye Başkanı olan İsmail Atik’in adı Yalova Belediye Başkan adaylığı için de uzun süredir anılıyor. Genç yaşta edindiği belediyecilik tecrübesiyle ön plana çıkan Atik’in Yalova şehir merkezinde de tabanının olması adının sıkça anılmasına yol açıyor. Eski belediye başkanı Yakup Koçal’a da yakın bir isim olan İsmail Atik’in adaylığı bir süredir kamuoyunda dillendiriliyor.

6. Barbaros Binicioğlu:

Barbaros Binicioğlu:

2004-2009 yılları arasında Yalova Belediye Başkanlığı yapan Barbaros Binicioğlu, daha sonra milletvekili ve belediye başkan aday adayı da olmuştu. Belediye başkanlığından bu yana parti içinde bir tabanı olduğu bilinen Binicioğlu’nun hizmet döneminde yaptığı çalışmaların da etkisiyle yeniden bir adaylık düşündüğü bazı kesimler tarafından dile getiriliyor.

7. Yakup Koçal:

Yakup Koçal:

Her ne kadar aday olmayacağını sıklıkla dile getirse de uzun bir süredir Yalova siyasetinde ağırlığı olan Yakup Koçal’ın 24 Haziran seçiminde Ahmet Büyükgümüş ile kurduğu yakınlık isminin yeniden öne çıkmasına yol açtı. Aktif siyasetten uzak olup vaktinin büyük çoğunluğunu kitap çalışmalarına ayırmasına rağmen Koçal’ın zaman zaman sosyal medya hesabından belediye yönetimine eleştirilerde bulunması da iddiaları güçlendiriyor

8. Yoğunluk yaşanacak

Yoğunluk yaşanacak

Milletvekili genel seçiminde 49 adayın müracaat ettiği Ak Parti’de bu yerel seçimde de aday yoğunluğu yaşanması bekleniyor. Hemen her seçimde siyasi ikbal ve ticari kaygılar nedeniyle aday adayı olan çok sayıda ismin Yalova belediye başkanlığı için de müracaatta bulunması sürpriz olmaz.

9. Yine sürpriz olur mu?

Yine sürpriz olur mu?

Yukarıdaki isimlerin haricinde farklı isimlerin de başvuruda bulunacağı Ak Parti’de bazı kesimler 24 Haziran’da Ahmet Büyükgümüş’ün gösterildiği gibi sürpriz bir ismin de belediye başkan adayı olarak gösterilebileceğini dile getiriyor.

10. Ahmet Büyükgümüş faktörü

Ahmet Büyükgümüş faktörü

Ak Parti’ye yakın çevreler bu dönemde aday belirlenmesinde Yalova Milletvekili ve Gençlik Kolları Genel Başkanı olan Ahmet Büyükgümüş’ün oldukça etkili olacağı konusunda ise hemfikir.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.