HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

CHP’den “Ezik” sözüne sert tepki

AK Parti Yalova 2. Sıra Milletvekili adayı Meliha Akyol’un ildeki göçmen vatandaşlara yönelik kullandığı, “Ezik” cümlesine CHP kanadından çok sert bir tepki geldi. GOP Mahallesindeki Muhacir Anıtı önünde düzenlenen basın açıklamasında Akyol sert bir dille eleştirildi.

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, CHP Yalova İl Başkanı Bahar Doğan, CHP Yalova Milletvekili adayları Özcan Özel, Ertan Şener ve Mehmet Gürel ile göçmen derneği yönetici ve üyeleri ile çok sayıda vatandaşın katılımı ile bir basın toplantısı gerçekleştirildi. GOP Mahallesinde bulunan Muhacir Anıtı önünde gerçekleştirilen basın açıklamasında ilk sözü Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman aldı.

Salman, “Dün Ak Parti 2. Sıra milletvekili adayı Meliha Akyol haddini aşan Yalova seçmenini ve ötesinde de bu topraklara muhacir gelmiş tüm insanları aşağılayan ezik ifadesini kullandı. Bu kentin belediye başkanı olarak, bu kentteki hemşerilerine düşkün, onları çok seven birisi, olarak ilk alınganlığı ve kızgınlığı ben gösterdim. Bugün parti teşkilatımızın parti buluşmasında parti teşkilatımız ve milletvekili adaylarımızda sözlere son derece öfkeli olduklarını dile getirdiler. Zira Türkiye’nin dört bir tarafından bizlere bu konuyla ilgili telefonlar ve mesajlar geldi. Gelmeye de devam ediyor. Bugün GOP Mahallemize kazandırdığımız bu Muhacir Anıtı önünde halkımıza bir açıklamada bulunma gereği hissettik. Ne mutlu ki yanımızda Balkan Türkleri Derneği Başkanı ve Batı Trakya Derneği Başkanı arkadaşlarımız da varlar. Onların gönlü hepimizden daha fazla kırık. Benim annem babam Yalova doğumlu. Ama baba annem Drama doğumlu, Baba annem Selanik doğumlu. Bende muhacir torunuyum. Dolayısıyla bu konu beni de direkt ilgilendiriyor” dedi.

“İnsan sevmiyorlar”
Meliha Akyol’u eleştirmeyi sürdüren Salman, “Meliha Akyol 4 yıldır Belediye Meclisi üyesidir. Ben Akyol istifa edene kadar bir sefer söz alıp da bir şey söylediğini duymadım. AK Partinin milletvekili adayı olarak Yalova halkının karşısına çıkardığı bu insanlar Yalova’yı tanımıyorlar. Yalova’yı bilmiyorlar. Daha da ötesinde bence insanları da sevmiyorlar. Bu yaşananlar da onun en somut göstergesi” diye konuştu.

“Sana seçme seçilme hakkını veren Atatürk de göçmendir”
Mustafa Kemal Atatürk’ün de Selanik’ten bu topraklara geldiğini hatırlatan Salman, “Cumhuriyeti kuran insan Selanikli Mustafa Kemal Atatürk’tür. Bilinçli ya da bilinçaltında Mustafa Kemal’e bir kini var. Bu hanım efendi bugün AK Partiden milletvekili adayı ise onu da Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçludur. Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını veren o ezik dediği Selanikli Atatürk’tür” şeklinde konuştu.

2. Derenin öbür tarafı olayı
AK Parti Yalova eski Milletvekili Temel Coşkun’un görev yaptığı yıllarda muhacirlere yönelik sarf ettiği, “Derenin öbür tarafı” sözlerine de değinen Salman, “Biliyorsunuz AK Parti eski Milletvekili Temel Coşkun da görev yaptığı o dönemde, muhacirleri, ‘Derenin öbür tarafı’ diyerek ötelemiş aşağılamaya kalkmıştı. Bunlarda bu anlayış bir hastalık galiba. Ben bunu anlamakta zorlanıyorum. Yalova seçmeni ve ülkedeki tüm muhacirler bunun altında kalmayacak. Onlara gereken cevabı sandıkta verecektir. CHP’yi neden iktidara getirmeleri gerektiğini Türkiye bu zihniyete sahip insanların ortaya koyduğu tutumlarla çok açık bir şekilde öğrendi. Yalova’da 81 ilden göçüp gelmiş insanımız yaşıyor. Doğulu, Güneydoğulu, Karadenizlisi, Güneylisi, Anadolulu, Trakyalısı da hepsi benim hemşerim, hepsi Yalovalı. Yalova’da Türkiye’ye örnek biçimde dostluk ve barışla yaşıyoruz. Ama bu tip konuşmalar ildeki insanların dostluk, kardeşlik ve barışına nifak sokmaktan başka bir şey değildir. Yalovalı hemşerilerimin bu ayrımcılığa gereken tepkiyi göstereceğine eminim” dedi.

“Halt etmiş”
CHP Yalova İl Başkanı Bahar Doğan da söz alarak AK Parti Yalova Milletvekili adayı Meliha Akyol’u sert bir şekilde eleştirdi. Doğan, “Ben de ataları Varna’dan göç etmiş bir ailenin evladıyım. CHP Yalova İl Başkanı olarak AK Parti 2. Sıra milletvekili adayı Meliha Akyol’un muhacirlere yönelik, ‘Ezik’ cümlesini kurmasını esefle kınıyorum. Kendisi kelimenin tam anlamıyla, halt etmiştir” dedi.

“Sandıkta cevabını alacaklar”
Muhacirlerin kendilerine yapılan bu aşağılamanın cevabını sandıkta vereceklerini dile getiren Doğan, “Sadece Yalova Belediyesi değil, Türkiye Cumhuriyeti’ndeki tüm CHP’li belediyeler bireylere imkanlarını eşit şekilde sunarlar. Dini, ırkı, mezhebi, yöresi neresi olursa olsun, ülkede yaşayan insanlara devletin tüm imkanlarını adil ve en iyi şekilde sunarlar. Muhacirler kaybedilmiş ülkelerin milli hatıralarıdır. Türklüğün mücadelesini Balkanlarda vermiş ailelerin torunları ve çocuklarıdır muhacirler. Bu insanlara saygı durmak zorundayız. Kaldı ki bizim bu topraklardan gelen atalarımız ezik olmak için değil, başı dik durmak için gelmişlerdir. Bizi zaten kimse ezemez. Buna müsaade de etmeyiz. Ama bu tür lafları kullananlara halkımız da gereken cevabı sandıkta verir” dedi.

“Özür dile”

CHP Yalova Milletvekili adayı Ertan Şener de duruma tepki göstererek bir açıklamada bulundu. Şener açıklamasında, “ AKP Milletvekili Adayı Meliha Akyol’un düzenledikleri basın toplantısı sırasında Balkanlardan ve Doğuillerimizden göç ederek yıllardır Yalovamızda hep birlikte huzur ve barış icinde yaşadığımız hemşehrilerimize ve Yalova’da yaşayan herkese eşit ve adil hizmet sunmaya çalışan Yalova Belediyesi’ne yönelik aslı astarı olmayan çirkin, çirkin olduğu kadarda üzücü ifadelerini şaşkınlıkla ve üzüntüyle izledim. Kendisini şiddetle kınıyorum. Millete tepeden bakan bu anlayışınızdan ve sözlerinizden çok sıkıldık artık. Dün ‘Derenin öbür tarafından’ dediler, bugün ‘Ezik’ yarın ne diyecekler acaba? Kendilerine oy vermeyenleri münafık ilan ettiler, rakip olanı gariban! ‘Hadi bir takla at’ diyeni de gördük, ‘Ananı da al git’ diyeni de! ‘Ezik’ diyerek aşağıladığın,  Balkan göçmeni ve doğu illerimizden göç ederek Yalova’da yaşayan onurlu hemşehrilerim hiçbir zaman ezik olmamışlardır. Cumhuriyet Halk Partililer yada Cumhuriyet Halk Partili belediyeler tarafından asla ezilmemiş, tam aksine her zaman ve her fırsatta kucaklanmışlardır.  Yalova’mız 81 ilden göç edip Yalova’ya yerleşen ve bu güzel topraklarda eşit ve kardeşçe yaşadıkları bir ildir. ‘Ezik’ diyerek aşağıladığın insanların oyları ile seçildiğin Yalova Belediye Meclis Üyeliğin boyunca, Yalova Belediyesi’nin bu insanları ezen bir kararı ya da uygulaması mı oldu ki böylesi çirkin bir iftira atıyorsun?  Sizi iddianızı ispata davet ediyorum! Sizi çirkin ve bir o kadar da üzücü ifadeniz için kamuoyundan, asılsız ve yakışıksız iftiranız içinde 4 yıl boyunca Meclis üyeliğini yaptığınız Yalova Belediyesi’nden ve belediyenin karar organı olan Yalova Belediye Meclisi’nden özür dilemeye davet ediyorum” dedi..

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.