Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

5 Nisan Dünya Avukatlar günü kutlandı

0 33

 5 Nisan Dünya Avukatlar Günü dolayısıyla Yalova Barosu tarafından 15 Temmuz Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanı’nda bir tören düzenlendi. Aşırı yağışa rağmen avukatlar bir araya geldiler. Atatürk anıtına çelenk sunulması, saygı duruşunda durulması ve İstiklal Marşı’nın okunması ile başlayan törende, günün anlam ve önemine ilişkin konuşmayı Yalova Baro Başkanı Av. Fedayi Doğruyol yaptı.

‘Siyaset yapanlar tarafından sürekli itibarsızlaştırılıyoruz’..

Doğruyol, açıklamasında şunları söyledi: “Bugün 5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlayamıyoruz. Çünkü davaların tarafı gibi görülüp saldırıya uğruyoruz, öldürülüyoruz. Çünkü savunma görevini yaptığımız müvekkillerimizin yargılandığı suçlar sebebiyle kriminalize edilip suçlanıyoruz. Çünkü günlük siyaset yapanlar tarafından sürekli itibarsızlaştırılıyoruz. Çünkü efendimiz yok bizim diye itiraz ettiğimiz için sürekli ötekileştiriliyoruz. Çünkü CMK tarifleriyle asgari ücretin altında angarya ile çalıştırılıyoruz. Çünkü savunma haklarımız geriletilip sesimiz kısılıyor, bu yüzden temsil ettiğimiz vatandaşın nefesi kesiliyor” dedi.

Yalova Baro Başkanı Av. Fedayi Doğruyol açıklamasında” Çünkü sosyal güvencelerimiz geriletiliyor. Kamu hizmeti yaptığımız unutturuluyor. Çünkü zorunlu alternatif uyuşmazlık çözümü adı altında adalet özelleştiriliyor. Vatandaşın ve avukatın hak alanları daraltılıyor. Çünkü hak üstündür kavramı geriletilip yerine menfaat üstündür kavramı getiriliyor. Çünkü avukatlık kanunumuz idari kararlarla engellenip genel kurullarımız yaptırılmıyor. Ama biliyoruz ki, cübbelerimizin altında çocuğa, kadına yönelen şiddetle mücadele var. Doğa katliamlarıyla mücadele var. Adil yargılanma için mücadele var. İnsan hak ve özgürlükleri için mücadele var. Hukukun devleti ve hukukun üstünlüğü için mücadele var. Her kim ki bir gün adil yargılanma ihtiyacı içinde olursa, her türlü baskıya rağmen avukat cübbesiyle onun yanında olacağız.” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.