AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Platformu: Çivi bile çakılamaz

Tartışma konusu olan Meteoroloji arazisine okul yapılması konusunda Bursa İdare Mahkemesi’nin verdiği yürütmenin durdurulması kararına Yalova Platformu’ndan yorum geldi.

Platform’dan yapılan açıklamada, Yalova Belediye Başkanlığı tarafından açılan davada meteoroloji arazisine (İDO Karşısı) okul yapımına ilişkin imar planı değişikliği hakkında Bursa İdare Mahkemesi’nce yürütmenin durdurulması kararı verildiği hatırlatıldı. Platform olarak bölgenin okul yapımı için uygun olmadığının daha önce anlatıldığı ifade edilerek açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

“Yargı süreci devam ederken Yalova Merkez’de kalan son yeşil alan olan Meteoroloji arazisine iş makinaları ile girilip, ağaçları sökülmüş,  kamu zararına yol açılmıştır. Yapılan plan değişikliğinde “kamu yararı bulunmadığı” sonucuna varılan bilirkişi raporu dava dosyasına girdikten sonra alelacele söz konusu yere okul inşaatına başlanmış olduğu anlaşılmıştır. Bu durum çıkacak bir iptal kararı öncesinde bir fiili durum yaratma çabası ve kamunun zararına hareket etme iradesinin göstergesidir. Yürütmenin durdurulması kararı verilmiş olduğundan meteoroloji arsasına okul yapılmasına hukuken imkan kalmamış olup Mahkeme kararının yerine getirilmesi zorunludur. Verilen yürütmenin durdurulması kararı uyarınca oraya bir çivi dahi çakılamaz. Başta Yalova Valiliği olmak üzere tüm idare, derhal inşaat çalışmasını sonlandırmakla, bu hususta gerekli önlemleri almakla yükümlüdür”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.