Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Tarihi Fevziye Güreşleri bayramın 2. günü

0 38

Yalova’nın Altınova ilçesine bağlı Fevziye köyünde bu yıl 114. Düzenlenen tarihi Yalova Fevziye Yağlı Güreşleri 21 Temmuz Çarşamba günü (Kurban Bayramı ikinci günü) gerçekleştirilecek.

Fevziye Er Meydanında düzenlenecek organizasyona 50’si başpehlivan olmak üzere yüzlerce yağlı güreşçi katılacak. Güreşlere yağlı güreşin önde gelen birçok başpehlivanının yer alacağı öğrenildi.
Geçtiğimiz yıl pandemi nedeniyle gerçekleştirilemeyen güreşler 113, 112, 111. Tarihi güreşleri Orhan Okulu, 110. tarihi güreşi İsmail Balaban, 109.’yu Fatih Atlı, 108.’yi ise Ekrem Yavuz kazanmıştı.
Maddi imkansızlıklar nedeniyle bir süre yapılamayan tarihi güreşler, iş insanı Orbay Tuna’nın destekleriyle yeniden yapılmaya başlanmıştı.

Yalova Fevziye Güreşleri Orbay Tuna, tüm güreş severleri tarihi güreşleri izlemeye davet etti.

GÜREŞİN TARİHÇESİ

1800’lü yılların sonunda Kafkasya’dan göçen halkın kurduğu Fevziye köyünde, 1901 yılında köy düğünlerinde gençlerin güreş tutmasıyla bir gelenek halini alan yağlı güreşler, zamanla tüm çevre köylerinin toplandığı, etli pilav ikram edilen ve yağlı güreş tutulan özel bir gün haline getirildi.
Her yıl düzenli biçimde yapılan ve Türkiye’nin birçok yerinden gelen pehlivanların katıldığı Fevziye Güreşleri, aynı zamanda Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri için bir prova özelliği taşıyordu. Bu yıl Kırkpınar, tarihi Fevziye Güreşleri’nden önce düzenledi.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.