AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Seçimi kazanmasam da olur

Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, önceki gün aşırı yağan yağmur sonrası oluşan selle alakalı yapılan eleştirilere yanıt verdi.

Bu hafta düğmeye basacaklarını ifade eden Başkan Salman, Dünya Bankası’nın Yalova’daki alt yapıyı komple değiştirmek istediklerini söyledi. İşin proje bedelinin 150 milyon TL civarında olduğunun bilgisini veren Salman, şöyle devam etti: “Mevzuat biraz ağır işliyor. Bizim önceliğimiz su. Su ishale hattında sıkıntılı borular vardı. Değiştirebildiğimizi değiştirdik ama merkez köylerle beraber toplam 450 kilometre ağ var. İller Bankası’yla görüştük. 450 kilometrelik proje ihalesine çıkıldı. Biraz uzun da sürdü. Yapım ihalesi için bekliyorduk. Yapım ihalesi için İller Bankası’nın ardından Dünya Bankası’na gittim. Projelendirmek gerek. Tahminen su ishale hattı 150 milyon TL civarı tutuyor. Kesin bir keşif de yok. Bu da ciddi bir rakam.”

‘Kredi notumuz yüksek’

Yalova’nın kredi notunun yüksek olduğunu kaydeden Başkan Salman, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Bizim İller Bankası’na kredi borcumuz yok. Çok küçük bir borcumuz var. 1 milyon TL civarı. Kredi notumuz çok yüksek. Ama Dünya Bankası’nda görüşme yaparken, sadece bunda kalmaması gerektiği yönünde fikir birliğine vardık. Yağmur suyu kanalı, kanalizasyon gibi komple bu işe girmek istediklerini söylediler. Benim de isteğimin o olduğunu söyledim. Bu hafta düğmeye basıyorum. Su ishale hattıyla birlikte yağmur suyu kanallarını da devreye sokacağız. Yağmur suyu kanalları yeterli mi; değil. Şunu da söyleyeyim; Yağan yağmur, normal bir yağmur değil. Yazın ortasında ben hatırlamıyorum böyle yağmur yağdığını. 6 ayda düşen yağmur 15 dakikada düşüyor. Haliyle birden birikim oluyor. Yağmur suyu kanallarını istediğin kadar genişlet, 15 dakikada 50 kilo yağmur düştüğünde kanalların ona yetişmesi mümkün değil. Ama çok şükür hiçbir can kaybı, ciddi mal kaybı olmaması sevindirici yanı. İtfaiye Müdürlüğü’nde birimin başındaydım. Hatta telefonlara falan da çıktım. Toplam 30-35 tane vaka geldi. Allah beterinden korusun. Biz her zaman tedbirli olmak zorundayız.”

‘Seçim kazanmamdan daha önemli’

Yalova’nın alt yapısının değiştirilmesinin seçim kazanmasından daha önemli olduğunu belirten Başkan Salman, açıklamasına şöyle devam etti:

“Kentin üst yapısı gibi altyapısını da geleceğe hazır hale getirmek, hatta üst yapısından daha da önemli. Artık yağmur suyu kanalı, kanalizasyon kanalı yetmiyor. Mevzuattan dolayı. İller Bankası’ndan para gelecek ondan sonra ihaleye çıkılacak. Yarın İller Bankası tamam derse yine biliyorum kazma vurmak bir seneyi bulacak. Prosedür öyle işliyor. Hızlandırmak için elimizden geleni yaptık. Kazılacak da, ben korkacakmışım diye yapmıyormuşum. Şu kentin suyu, kanalizasyonu bitsin de; ben seçim kazanamayayım. Size şerefimle temin ederim. Bunu kalpten söylüyorum. 4 sene önce başlasaydı şu anda yerler kazılmış olsaydı, benim değerimi Yalova 10 yıl sonra anlardı. 20 sene sonrada da hatırlarlardı. Bu kenttin altyapısını Vefa Salman yaptı diye. Bu benim seçim kazanmamdan daha önemli.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.