Ajans Yalova
Yalova'ya dair herşey!

Cumhurbaşkanı Erdoğan: “Yeni normalleşmeyi açıklayacağız!”

0 18

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da, “81 ilden 560 gençle En Uzun İftar Sofrası Programı”na katıldı. 17 Mayıs itibari ile başlayacak yeni normalleşme takviminin önümüzdeki günlerde açıklanacağını dile getirdi.

“Sevgili gençler başı rahmet, ortası mağfiret, sonu ebedi azaptan kurtuluş olan mübarek Ramazan-ı Şerifin böyle anlamlı bir iftar sofrasında sizlerle bir arada olmaktan duyduğum memnuniyeti özellikle ifade ediyor, hepinizi muhabbetle selamlıyor, her birinizin gözlerinden öpüyorum” diyerek konuşmasına başlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“GÜCÜMÜZÜ GENÇLERDEN ALIYORUZ”

“Sözlerime video konferans vasıtasıyla da olsa sizlerle bir araya gelmekten duyduğum memnuniyeti ifade ederek başlamak istiyorum. En uzun iftar sofrası programında ülkemizin 81 ilinden birbirinden değerli 560 gencimizle bir aradayız. Biliyorsunuz her fırsatta gençlerle bir araya gelmeye onlarla sohbet etmeye onları dinlemeye büyük önem veriyorum. Çünkü biz gücümüzü heyecanımızı gençlikten alıyoruz.

Milletimizin geçmişten bugüne verdiği mücadelede gençlerimiz hep önde oldu, öncü oldu. Yarının büyük ve güçlü Türkiye’nin önderleri ve mirasçıları da yine gençler olacaktır. Sizlere müreffeh ve güçlü bir ülke bırakmak için var gücümüzle çalışıyoruz. İnanıyorum ki sizlerde devraldığınız bayrağı çok daha ilerilere taşıyacaksınız. Yaşamın her alanında yapacağınız tercihlerin, alacağınız kararların kişisel hayatınızla birlikte ülkemizin geleceğinizi de inşa edeceğini unutmayın.

“SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ”

Sizlere güveniyoruz, sizlere inanıyoruz, sizlerle gurur duyuyoruz. Hiç kuşkusuz tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgınının ülkemizdeki gençlerin eğitim ve sosyal yaşamına yansımaları maalesef oldu. Bugüne kadar oluşturduğumuz güçlü eğitim, öğretim ve bilişim alt yapısıyla eğitimlerinizi uzaktan ama kesintisiz sürdürmenizi sağladık.

Sosyal yaşam ile ilgili olarak ise bir süre daha hepimizin fedakârlık yapması gerekiyor. Tedbirlere sıkı sıkıya riayet ederek bu salgını en kısa zamanda atlatıp normal hayata döneceğimiz günlerin yakın olduğuna inanıyorum. Bu vesile ile her birinize Rabbimden başarılı ve sağlıklı bir gelecek temenni ediyorum. Ailelerinize, arkadaşlarınıza selamlarımı gönderiyorum. Şimdiden Kadir Gecenizi ve Ramazan Bayramı’nızı tebrik ediyorum ve ben burada virgülü koyuyor ve bundan sonra sözü sizlere bırakıyorum.”

“YENİ NORMALLEŞME TAKVİMİMİZİ AÇIKLAYACAĞIZ”

Gençlerin sorularını yanıtlayan, 17 Mayıs itibari ile başlayacak yeni normalleşme takvimini önümüzdeki günlerde açıklayacağını dile getiren Cumhurbaşkanı Erdoğan, şöyle devam etti: “İlk kabine toplantımızın en önemli gündem maddelerinden bir tanesi de zaten bu olacak. Bu takvimde okulların açılışı ile ilgili süreçte yer alacak. Salgının şüphesiz ki inişli çıkışlı seyri bu tür konularda çok önceden kesin tarihler vermemize mâni oluyor.

“VEFAT SAYISINDA DÜŞÜŞ VAR”

Bakınız şu anda ciddi manada vefat sayısında düşüş var. Tabii bu aldığımız tedbirlerin netice vermeye başladığını gösteriyor. Fakat gerektiğinde şartları zorlamam pahasına sizleri okulunuzla buluşturmak için her türlü gayreti gösterdiğimizden emin olabilirsiniz. Zira her halde bir gencin en büyük aşkı öğretmenidir, okulundaki arkadaşlarıdır, okuludur. Bizler ne yapıyoruz? Okullarımızla geleceğe yönelik güç kuvvet buluyoruz. Onun için derdimiz bir an önce sağlıklı bir şekilde okullarınıza kavuşmak, tekrar derslerinize dönmek ve hocalarınızla bir arada olmaktır” şeklinde konuştu.

“SAVUNMA SANAYİDE İHRACAT YAPAN BİR ÜLKE KONUMUNDAYIZ”

DHA’da yer alan habere göre “Ciddi manada savunma sanayide ihracat yapan bir ülke konumundayız” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları söyledi:

“İthalat değil ihracat. Ve artık biz SİHA’larımızın bütün mühimmatını da Türkiye de yapıyoruz. Yani birisi bize göndersin de kullanalım yok. Biz şimdi kendimiz üretiyoruz. Yani daha açık konuşayım, bombalarını da biz üretiyoruz. Yani bütün Cudi’de, Gabar’da , Tendürek’te, Vester Deresi’nde buralarda teröristlerin inlerine girdik ve giriyoruz. Tabii teknolojiyi geliştirmek için de gereken insan kaynağını ve fiziki alt yapıyı bir anda ortaya çıkarmak mümkün değil.

Dolayısıyla bu uzun soluklu bir mücadeleyi gerektiriyor. Neredeyse 20 yıla yaklaşan bir sürede serptiğimiz tohumların yeşerdiğini, Allah’a hamdolsun gençlerimizin milli teknoloji hamlesine olan ilgilerinin her geçen gün artığını Teknofest’lerde görüyoruz. On binler, yüz binler Teknofest’e katılıyor. Niye? Bu milletin aşkı var, bu milletin genci bugünlerin hep özlemi içerisinde ve şimdi umudumuz artıyor, umudumuz güçleniyor.

İnşallah bu mücadeleyi zirveye sizler çıkartacak, nihai hedeflerine de sizler ulaştıracaksınız. Bizim de millet olarak geçmişimizden ilham alarak aynı hatalara düşmememiz gerekiyor. Yaşı 35, 40’ın üzerinde olanlar için eski Türkiye ile bugünkü Türkiye’nin kıyaslamasını yapmak nispeten daha kolay çünkü onlar tüm zorlukları, sıkıntıları, çarpıklıkları yakinen gördüler, yaşadılar.

Gençlerimiz bizzat tecrübe etmedikleri mukayeseyi yapmakta elbette zorlanıyor. Sizlerin de büyüklerinizden dinleyerek, o dönemin görüntülerini seyrederek, okuyarak bu eksiği kapatmamız gerekiyor. Unutmayın sevgili gençler yapmak zor yıkmak kolaydır.

Ne diyor Akif, ‘Hadi gel yıkalım şu Süleymaniye’yi desen iki kazma, kürek iki de ırgat gerek ancak gel yapalım şunu geri desen, bir Sinan bir Süleyman gerek.’ Ne güzel değil mi? Hem elimizdekinin kıymetini bilmek hem de hedeflerimize sıkı sıkıya sarılmak için geçmişimizi çok iyi öğrenmeliyiz. Yıkmak kolay yapmak zor. Ama siz inşallah yıkanlardan değil yapanlardan olacaksınız. Bilgisayarınızla, hedefleri aynı şekilde inşallah kolaylaştıracaksınız”

“NELER YAPTIKLARINI DÜŞÜNMEK DAHİ İSTEMİYORUZ”

“Her şeyden önce adalardaki atların bir canlıya yakışmayacak şartlarda çalıştırılması ve muhafazası uzunca bir süredir bizim de gündemimizdeydi” ifadelerini kullanan Erdoğan, şöyle devam etti:

“Bu konuda eski büyükşehir belediye başkanımız rahmetli Kadir Topbaş ve Mevlüt Uysal çeşitli çalışmalar yapmışlar da ancak bu hazırlıklar uygulanamadan İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde yönetim değişti. Ardından da hala ne olduğuna dair tatmin edici bir açıklama yapılamadığı müessif hadise yaşandı.

Hayvan hakları konusunda ortalığı toza dumana katanların bu hususta hiç ses çıkarmamaları da ayrı bir iki yüzlülük örneğidir. Hadi konuşsanıza, niye konuşmuyorsunuz? Sesinizi çıkarsanıza niye çıkarmıyorsunuz? Bu işin ideolojik boyutu olamaz. Hayvanlara acımanın ideolojik boyutu tam aksine olması lazım. Nedir? O hayvanı seveceksin ve onların bu ıstıraptan kurtulması için ne gerekiyorsa yapacaksın.

Bize haber geldi, İçişleri Bakanım beni aradı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı da yanındaydı. Ben dedim ki, ‘Ne gerekiyorsa yapalım.’ Söyledikleri burada elektrikli araçlar kullanabilir miyiz? Hayırlı olsun, kullanın yeter ki bu hayvanlar bu ıstırabı çekmesin.

İstanbul’un atlarında dahi sahip çıkıp hesabını veremeyenlerin diğer konularda neler yaptıklarını düşünmek dahi istemiyoruz. Hiç şüphesiz tüm bu olup bitenleri İstanbul halkı ile milletimiz görüyor, değerlendiriyor günü geldiğinde bunların hesabı sandıkta feraset sahibi tüm İstanbullular tarafından sorulacaktır, ben buna inanıyorum.”

ÜCRETSİZ ÇİFT DİLLİ TRANSKRİPT MÜJDESİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan gençlerden gelen sorular üzerine şu cevapları da verdi: “Artık gençlerimiz transkript belgelerini istedikleri yerden, çift dilli olarak, herhangi bir ücret ödemeden ve hızlı bir şekilde alabilecekler. Normalleşme desteği için de 3.2 milyon esnafımıza 4 milyarın üzerinde karşılıksız destek sağladık. Gelir kaybı ve kira desteği olarak da 5 milyar liranın üzerinde bir kaynağı esnaflarımıza hibe olarak dağıttık. Faizsiz veya düşük faizli kredilerle esnafımızdan sanayicimize kadar iş dünyasının tüm kesimlerini 315 milyar lirayı bulan bir kaynakla destekledik.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.