DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

Yalova’nın yurt sıkıntısı

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
Yalova’nın yurt sıkıntısı
reklam

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yalova İl Müdürü Mehmet Kalyon, Yalova’da yurt sıkıntısı yaşandığını, kiralamak üzere yatırımcılardan yurt özelliklerine sahip bina aradıklarını söyledi.

Gazetecilere açıklamalarda bulunan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Yalova İl Müdürü Mehmet Kalyon, yurt binası yapıp kuruma kiraya verecek yatırımcılar aradıklarını söyledi. Yurdun Yalova açısından önemli bir yere sahip olduğunu dile getiren Kalyon, üniversitenin karşısında 1000 kişilik yurt yapımının yatırım programına alındığını söyledi. Projenin Eylül ayı içerisinde ihaleye çıkacağını kaydeden Kalyon, “Ayrıca referandum sürecinde Yalova’ya gelen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, ek olarak 750 kişilik bir yurt müjdesi daha verdi” dedi.

Türkiye ortalamasının çok altında

Yeni dönem için yurt binası olarak kiralayabilecekleri yer arayışında olduklarını kaydeden Mehmet Kalyon, “Türkiye’de KYK’da kalan öğrenci sayısı 600 bin civarındadır. Bu da üniversitede okuyan öğrencileri karşılama oranı olarak yüzde 21’dir. İlimizde ise yüzde 6,5 oranındadır ve bu oran Türkiye ortalamasının çok altındadır. Bu açığı kapatabilmek ve eğitim-öğretim yılına daha fazla öğrenciye barınma imkânı sunmak için kiralamak suretiyle şu anda yurt olarak kullanılan ve belediyelerden yurt kullanma ruhsatı alınmış veya alınabilecek şartları taşıyan en az 200 kapasiteli yurt binası arıyoruz.  Uzun vadede ise özel sektörün/yatırımcının 1000 ile 5000 kişi kapasiteli yurt binasını Genel Müdürlüğümüz ile yapacağı protokol çerçevesinde bitirip binayı kurumumuza kiraya vermesidir. Burada kiralama süresi en az 15 yıl olmakta ve ondan sonra da her 5 yılda bir sözleşme yenilenmektedir. Yüksek Öğrenim Kredi Yurtlar Kurumu, yurt binası yapıp kurumumuza kiraya verecek yatırımcılar aramaktadır.”

reklam