HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

İki OSB yatırımcısını bekliyor

Yalova Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Tahsin Becan, Yalova’da kurulacak Yalova İMES OSB ve Avrasya OSB için müracaatların başladığını söyledi.

Yalova’da onaylanan ve yapımı için çalışmaların başladığı iki organize sanayi bölgesi için yatırımcı aranıyor. YTSO Başkanı Tahsin Becan, 7 Haziran 2017 tarihi itibariyle 331 sicil numarası ile Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı onayıyla yürürlüğe girerek tescil edilen Yalova İMES OSB’nin İstanbul-İzmir Otoyoluna cephe stratejik bir konumda bulunduğunu söyledi. İMES OSB’de ÇED raporunda ve kuruluş protokolünde kesinleştirilmiş olan makine, yedek parça, otomotiv gibi ana sektörler ve destekleyici sektörlerden oluşan NACE kodlarıyla belirtilmiş olan ilgili firmaların yer alacağını kaydeden Becan, “Bürüt alan 5.000.000 m2 net sanayi alanı 3.000.000 m2 toplam parsel sayısı 264, toplam yeşil alan 387.888 m2 toplam sosyal donatı alanı 413.659 m2, toplam iç imar yolu 25 km olarak planlanan İMES OSB’de yatırımcıya sunulan imkanlar arasında elektrik, su doğalgaz bağlantı ve abonelik işlemleri, inşaat ruhsatı, iskan çalışma ruhsatı, alt yapı hizmeti gibi imkanlar OSB Bölge Müdürlüğü’nce sağlanacaktır. 10 ve 15 dönümlük parseller olarak hazırlanan parseller talebe göre tevhid edilerek 20 Dönümden 200 dönüme kadar tek parsel olarak verilebilecek şekilde modüler nitelikte de hazırlanmıştır” dedi.

Avrasya OSB

Avrasya OSB hakkında da bilgi veren Tahsin Becan, şunları söyledi:

“Avrasya OSB  planlı yapılanması, teknolojik alt yapısı, sunacağı istihdam olanakları ile Yalova da yepyeni bir çalışma ve yaşam merkezi olacaktır. Toplam 2.340.000 m2 lik bir alan olan Avrasya OSB’nin hemen yanında 1.400.000 m2 lik Gemi Yan Sanayi OSB de yer almaktadır. En küçük parsel 4.500 m2 olarak planlanan alanda 3.200 m2 net alan oluşmaktadır”

Tahsin Becan, Yalova’nın teşvik paketi kapsamında birinci bölgede yer aldığını ancak sanayicilerin teşvik paketinde yapılan değişiklikle bir alt bölge desteğinden yararlandığını hatırlatırken “OSB’lerde yatırım teşvik belgesi ile KDV istisnası, gümrük vergisi muafiyeti, %25 vergi indirimi yatırımakKatkı oranı, 5 yıl süre ile sigorta primi işveren hissesi desteği sağlanmaktadır. Ayrıca OSB’de yer alan sanayiciler inşaat bitim tarihini takip eden bütçe yılından itibaren 5 yıl emlak vergisi, atıksu bedeli, inşaat harcı ve yapı kullanma izni harcı gibi muhtelif muafiyetler ve indirimlerden de faydalanmaktadır” diye konuştu.

Becan, OSB’lere başvuruların odanın genel sekreterliğinden yapıldığını da sözlerine ekledi.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.