HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

Çiftlikköy’de imar işlemleri durdu

Bursa 3. Bölge İdare Mahkemesi’nin imar revizyon planlarını durdurduğu Çiftlikköy Belediyesi’nde kararın şoku yaşanıyor. Belediyedeki tüm imar ve inşaat işlemleri durmuş vaziyette.

Çiftlikköy Belediyesi’nin geçtiğimiz sene yaptığı ve ilçede 4 kata serbestlik getiren imar revizyon planlarına Bursa Şehir Plancıları Odası itiraz etmiş ve Bursa 3. İdare Mahkemesi’nde dava açılmıştı. Açılan davayı görüşen mahkeme, itirazı haklı bularak 19 Temmuz’da yürütmeyi durdurma kararı vermişti.

Çiftlikköy ve Yalova’yı ciddi bir şekilde etkileyen mahkeme kararı sonrasında Çiftlikköy Belediyesi’nden ilk açıklama geldi. Kararın verildiği tarihten bu yana suskunluğunu koruyan ve kararı kamuoyuna duyurmamaya özen gösteren Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, Ajans Yalova’nın duyurduğu mahkeme kararı sonrası suskunluğunu bozdu.

Yazılı bir açıklama yapan Çiftlikköy Belediye Başkanı Ali Murat Silpagar, 4 katın seçim vaatlerinden biri olduğunu ve 2016 yılında aldıkları meclis kararıyla bu sözü yerine getirdiklerini söyledi. Silpagar, “İlçe nüfusunun hızla artışı ve halkımızın talebi doğrultusunda belediyemizin 1 kat artışı kararı 2016 yılında yaptığımız imar revizyon uygulaması ile sadece kat artışı yapılarak Bursa Şehir Plancılar Odası tarafından mesleki denetim,  oda vizesi,  diğer ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının uygun görüşleri doğrultusunda alınıp,  imar uygulamasının 4 kata çıkarılması meclis üyelerimizin tamamının oybirliği ile 09 Haziran 2016 tarihli Meclis kararı ile yürürlüğe konuldu.  Bu karar ilçemizde tarihinin en büyük yatırımların önünü açtı. Hızlı, istikrarlı bir şekilde gelişen Türkiye’ye eşdeğer büyümesinde kaybedilen zamanların telafisi, ancak AK Belediyecilik farkı ile yapılan reformlarla hızlı bir şekilde muassır kentler çizgisine 2 yıl gibi kısa bir zamanda ulaşmasını sağlamıştır” dedi.

İtirazlarımızı yaptık

Alınan kararın Çiftlikköy’de inşaat sektörünün önünü açtığını kaydeden Silpagar, verilen mahkeme kararıyla onlarca yatırımcı, yüzlerce esnaf ve binlerce çalışan emekçinin mağdur olduğunu savundu. Kararın belediyeye 25 Ağustos tarihinde tebliğ edildiğini belirten Ali Murat Silpagar, şunları söyledi:

“Belediyemize 25 Ağustos 2017 tarihinde tebliğ edilen mahkemenin yürütme durdurma kararına istinaden belediyemizce imar durumları ve inşaat ruhsatları derhal durdurulmuştur. Karar belediyemize ulaşır ulaşmaz itiraz süresi içerisinde belediyemiz imar ve şehircilik müdürlüğü ile hukuk birimimiz İstanbul Bölge İdare Mahkemesi’ne yürütme durdurma kararının iptali için, Bursa 3. İdare Mahkemesi’ne ise bilirkişi raporuna itirazlar yapıldı. Malumunuz imar revizyon planlarında zaman zaman bu tür durumlar yaşanmaktadır. Belediye olarak gerekli tedbirleri aldık ve en kısa sürede Belediye Meclisimizin onayına sunacağız. Belediye başkanı olarak vatandaşlarımızın mağduriyet yaşamasına göz yummayacak, ilçemizin gelişmesi, kalkınması ve cazibe merkezi haline gelmesi için gece- gündüz demeden çalışarak hak ettiği yere getireceğimizin sözünü buradan vermek istiyorum. Tüm halkımıza saygı ve sevgilerimi sunuyorum”

 

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.