HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

Ata, sevdiği şarkılarla anıldı

Yalova Belediyesi ve Nevbahar Türk Sanat Müziği Topluluğu işbirliği ile Mustafa Kemal Atatürk’ün 79. ölüm yıldönümü sebebiyle 10 Kasım’a özel konser gerçekleştirildi. Konsere Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, eşi Dilek Salman ile katıldı.

Raif Dinçkök Kültür Merkezi Özgecan Salonu’nda yapılan konserde, büyük önderimizin sevdiği şarkılardan oluşan repertuar Yalovalılar ile buluştu. Başından itibaren Atatürk’ün sevdiği şarkıların seslendirildiği konser hep bir ağızdan söylenen İzmir Marşı ile noktalandı.
Konserin sonunda sahneye çıkan Başkan Vefa Salman, “Sevgili hemşerilerim, bugün Ata’mızı kaybetmemizin 79. yıl dönümü” diyerek sözlerine başladı. Başkan Salman, “Ata’mızın sevdiği şarkılarla Nevbahar müzik koromuzun, Haluk Bey’in şefliğinde burada çok anlamlı bir şekilde andık. Ama Yalova’ya da yakışan bu. Çünkü Mustafa Kemal bizim hemşerimiz. Bizler bu ülkede, bu kentte Atatürk’e çok şey borçluyuz. Atatürk olmasaydı ne olurdu bunu düşünmek lazım. Ben söyleyeyim size; en başta biz burada olamazdık. Bizi bir araya getiren, millet olmamızı sağlayan Atatürk’tü. O’nun Yalova’ya olan sevgisini hepimiz biliyoruz. Bu yüzden Atatürk’e herkesten daha çok sahip çıkmamız lazım. Sözlerimi bitirmeden önce cep telefonuma düşen bir mesaj vardı, onu okuyacağım sizlere; ‘Atatürk’ün tanımı diyor; ‘Uluslararası anlayış ve işbirliği barış yolunda çaba göstermiş üstün bir kişi ve devrimci, sömürgeciliğe ve yağmacılığa karşı savaşan ilk önder, insan haklarına saygılı, dünya barışının öncüsü bütün yaşamı boyunca insanlara renk, dil, ırk ayrımı göstermeyen eşsiz bir devlet adamı Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu.’ Bunu kim dedi biliyor musunuz? Atatürk’ün 100. doğum yılında UNESCO’ya üye 152 ülke söylüyor. Biliyorsunuz Dünya’ya liderler 100 yılda bir gelir demişlerdi, büyük düşünürler. O da ne kadar şanslısınız ki, Türklere nasip oldu dediler. Atatürk sadece iyi bir asker, savaşçı, kurtarıcı, kurucu değil. Öyle bir lider ki sanatsever, sporsever ve uygarlık seviyesinde ne varsa bizi öyle yetiştirmiş ve örneklemiş. Ayrıca savaş esnasında bile kitap okumuş bir liderdir. Bize ne mutlu ki böyle bir lider Türk Milletine nasip olmuş. Ben burada sizlerin huzurunda özlemle, sevgiyle ve rahmetle bir kez daha anıyorum” dedi.

Konuşmasının ardından Başkan Salman, koro şefi Haluk Çevik ve ekibini tebrik etti. Ardından Şef Çevik’e günün anısına ‘Yalova Benim Kentim’ kitabını takdim etti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.