8 Mart etkinliklerle kutlandı

0
7

Yalova Belediyesi, ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ için özel olarak hazırladığı programları Yalovalıların beğenisine sundu. Yalova Belediye Başkanı Vefa Salman, programlara eşi Dilek Akdeniz Salman ve kadın belediye başkan yardımcıları ile birlikte katıldı.

Dramatizasyon Sergisi Açıldı

Yalova Belediyesi tarafından ‘8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’ için organize edilen ilk program “Sen Hangisisin ?” adlı sergi ve kadın dramatizasyonu oldu. Başkan Vefa Salman tarafından açılışı gerçekleştirilen programda Başkan Salman, ilk olarak resim sergisini gezdi. Ardından sözel, fiziksel, ekonomik, psikolojik ve sosyal şiddete maruz kalan kadınların dramatizasyon sanatçıları tarafından canlandırması sırasıyla gezilerek bilgiler alındı.

Sanatçı Gülcan Kaya Aral Kadınlar İçin Söyledi

Kadın Günü için yapılan bir diğer etkinlikte TRT Sanatçısı Gülcan Kaya Aral tarafından Raif Dinçkök Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen konser oldu. Başkan Salman konsere eşi ve Başkan Yardımcısı Jülide Güner ile birlikte katıldı.

“Erkekler Kadar Kadınlarında Kanı, Canı ve Emeği Var”

Konser öncesi sahneye çıkarak günün anlam ve önemine binaen konuşan Başkan Salman, “Bu Cumhuriyetin kurulmasında erkekler kadar kadınlarında kanı, canı ve emeği var. Birçok kadın şehidimiz var. Biz şehitlerimizi anarken aklımıza hep erkekler geliyor. Ama öyle değil. Bu ülkenin bağımsızlığını ve özgürlüğünü kazanmasında kanlarını bu topraklar için sulayan başta kadın şehitlerimiz olmak üzere hepsini bir kez daha saygı ve rahmetle anmak istiyorum. Cumhuriyet kuruldu. Gazi Mustafa Kemal Atatürk, Türk kadınının hakkını sonuna kadar verdi. En büyük yaptığı iş neydi? Türk kadınına seçme ve seçilme hakkını vermesiydi. Şu anda geldiğimiz noktada Türkiye toplumsal eşitsizlikte 144 ülke arasında 131. durumda. Kadın istihdamı Türkiye’de sadece yüzde 28, her gün kadınlar şiddete maruz kalıyor. 2017 yılında ülkemizde öldürülen, cinayete kurban giden kadın sayısı 419 ve bu salonun adı ne biliyor musunuz? Keşke böyle bir olay hiç yaşanmasaydı da koymasaydım. Özgecan bu salonun ismi. Allah gani gani rahmet eylesin yavrumuza. Bir şiir yazmıştım bu son olsun diye. Ancak son olmadı. Hala da devam ediyor” dedi.

“Benimde Yüzümü Kara Çıkarmadılar”

“Benim seçimi kazanmamda eşimde burada, annemde burada başta onlar olmak üzere benimle kapı kapı gezen kadınların çok büyük hakkı var” diyerek sözlerine devam eden Başkan Salman, “Eğer onların hakkını görmezden gelirsem Allah beni taş eder. Bana haklarını helal etsinler. Yalova’da kadınlar için ne yaptın diye sorarsanız? İlk defa Yalova’da bir kadın belediye başkan yardımcısı oldu. Yetmedi. Bir tane de devlet memurlarından yaptım. Belediyenin yüzde 40’ını yönetir hale getirdim. Bununla da çok büyük mutluluk, onur ve gurur duyuyorum. Benim de yüzümü kara çıkarmadılar. Erkek nasıl yönetiyorsa Yalova Belediyesi’ni kadın da nasıl yönetir, gösterdiler. Şunu da açık yüreklilikle söylemek istiyorum. Bunu da kolay kolay bir belediye başkanı, bir siyasetçi söylemez. Ama Vefa Salman söyler. İnşallah bir gün gelsin, Yalova’yı bir kadın belediye başkanı yönetsin. Bundan en büyük mutluluğu benim duyacağımdan Yalova’nın hiçbir şüphesi olmasın” dedi.

Başkan Salman’ın konuşmasının ardından TRT Sanatçısı Gülcan Kaya Aral, Türk Halk Müziği’nin en güzel eserlerini dinleyicileri için seslendirdi. Sanatçı Gülcan Kaya Aral, tüm Anadolu’yu kucaklayan repertuar anlayışı, lirik sesi ve kendine has yorumuyla Yalovalılara muhteşem bir gece yaşattı.

Paylaş
Önceki İçerikCHP Altınova’dan Kadınlar Günü etkinliği
Sonraki İçerikKursiyerleri ziyaret etti
Nedim Guler
1980 yılında Yalova'da doğdu. Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo, Televizyon ve Sinema Bölümü'nden mezun oldu. Ankara'da çeşitli reklam ajanslarında, TRT ve TV8'de stajyerlik yaptı. Anadolu Ajansı'nda Yalova muhabirliği ve il temsilciliği görevini yürüttü. Bir süre Doğan Haber Ajansı'nda muhabir olarak çalıştı. Yalova Hayat Gazetesi'nin günlük yayın hayatına atılmasıyla birlikte yaklaşık 7 sene genel yayın yönetmenliğini üstlendi. 2006 yılında Ajans Yalova adlı internet haber portalını kurdu.