reklam
reklam
DOLAR
EURO
STERLIN
FRANG
ALTIN
BITCOIN
reklam

15 bin kişilik OSB geliyor

Yayınlanma Tarihi : Güncelleme Tarihi : Google News
reklam

Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinde kuruluş çalışmaları devam eden İMES Organize Sanayi Bölgesi’nde inşaat çalışmalarının 2021 yılında başlanacağı ve 15 bin kişiye istihdam sağlayacağı açıklandı

Yalova ve Çiftlikköy açısından önemli bir yatırım olması beklenen Yalova İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin kuruluş çalışmaları devam ediyor. Mayıs 2015 yılında başlayan kuruluş çalışmaları bu yılın Haziran ayında  resmiyete kavuşmuştu. 7 Haziran 2017 tarihinde Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 331 sicil numarası verilerek tescil ve ilan edilen Yalova İmes Makine İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Süheyl Erboz, projeyle ilgili detaylı bilgiler verdi.

Kocaeli Dilovası’nda bulunan İMES Organize Sanayi Bölgesi’nin doluluk oranının yüzde 100’e ulaştığını belirten Erboz, “Bu bölgenin bütün altyapı yatırımlarını tamamlaması sonucunda bu bölgede yer alamayan sanayicilerimizin talebi üzerine bu projeye başladık. Yönetim kurulumuzun kurmuş olduğu Yalova-İMES Sanayici ve İşadamları Derneği bünyesinde 150’ye yakın sanayici, iş adamı bulunmaktadır” dedi.

 width=OSB bünyesinde, meslek eğitim merkezleri, sağlık merkezi, antrepo gibi tamamlayıcı unsurların da yer alacağını belirten Erboz, 3 milyon metrekare sanayi alanının bir buçuk milyon metrekaresinin dernek üyelerine tahsis edildiğini, diğer yarısının ise yeni yatırımcıları beklediğine işaret etti. OSB kanununda yapılan yeni değişiklik çerçevesinde maliyetine ve uzun vadeli ödeme planlarıyla yeni katılımcılara arsa tahsis imkanının bulunduğunu söyleyen Erboz, “Önümüzdeki günlerde kamulaştırma çalışmaları tamamlanacak 5 milyon metrekarelik bu alanın kamulaştırma çalışmaları 2 yıl sürecek. Bu 2 yılın ardından 2 yıl sürecek olan altyapı çalışmalarına müteakip 2021 yılında fabrika inşaatlarına başlanabilecek” dedi.

OSB’nin ulaşım bakımından merkezi bir konumda olduğuna da dikkati çeken Erboz, Yalova’nın bölge itibarıyla, özellikle de Osman Gazi Köprüsü’nün işletmeye açılmasından sonra, Marmara Bölgesinin merkezi durumuna geldiğini söyledi.

Erboz, “Muhtelif büyüklükte 264 parselden meydana gelen Yalova İMES Organize Sanayi Bölgesi’ndeki yatırımların ülkemiz ekonomisine önemli ölçüde katkı sağlayacağı düşüncesiyle yola çıkmış bulunuyoruz. OSB’nin tamamen faaliyete geçmesiyle tahmini olarak 15 bin kişiye istihdam sağlanacak. Organize sanayi bölgemizin Yalova’ya hayırlı olmasını temenni ederken, henüz bölgede yer almamış yatırımcıları da bölgemizden yer almaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

reklam