AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

’Yöneticiler Yalova’da oturmalı’

Yalova Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Suat Cebeci, katıldığı Radyo Gözde’deki “Enine Boyuna” adlı programında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Bülent Güler ve Cem Mete Okur’un sorularını yanıtlayan Rektör Prof. Dr. Cebeci, “Ben aslında geçmişin eleştirisini yapma taraftarı değilim. Her birimizin geleceğe bakması lazım. Geçmişte herkesin kötü anları vardır. Onlarla uğraşırsak geleceğe varamayız.

Durumu tespit edecek olursak Yalova Üniversitesi birlikte açıldığı Anadolu’daki üniversitelerin gerisinde kalmış. Yani, Yalova gibi çok önemli merkezde hem coğrafya hem de ekonomik olarak en güzel yerde olan bir ilin üniversitesi bundan çok daha ileri düzeyde bir seviyeye gelmeyi hak ediyor. Hep yaşadığımız sıkıntılar var. Tüm kurumlarda büyük bir travma atlattık. Belli ki, o travma Yalova’da çok daha etkili olmuş, özellikle üniversiteyi felç etmiş diyebilirim. Üniversite olamadı diyenlere söyleyecek sözümüz yok ama olamadı demek olamayacak demek değildir. Bundan sonra bizim işimiz üniversiteyi en yukarıya taşımak” diye konuştu.

Uzaktan kumandayla üniversite yönetilmez Cebeci, üniversitenin en temel sorunlardan birisini üniversite yönetiminde görev alan kişilerin dışarıdan gelip gitmesi olarak değerlendirdi. Cebeci, “Üniversiteyi uzaktan kumandayla üniversite gibi bir kurumun yönetilmesi zor. Onun için ben göreve başladıktan sonra 2’nci gün hanıma ‘valizi topla gidiyoruz’ dedim. Hakikaten geldik buraya yerleştik. Buraya geldik artık buradayız. Hafta sonu da buradayız. Adapazarı yakın. Oradaki evimizi kapatmadık. Fırsat bulursak 2-3 haftada bir torunları görmeye gidiyoruz. Yapılacak çok iş var. Biz de bunun için varız.

İstikrarsız bir dönemden sonra kalıcı bir rektör olarak bize tanınan süre içerisinde buradayız en az 4 yıl. önümüzdeki 4 yıl içinde umuyoruz ki üniversite çok iyi bir konuma gelecektir. 2 sene içinde üniversitede gelmek istediğimiz noktayı planlarken tasarruf tedbirlerini çıkardık.

Öyle bir sıkıntıya düştük. Biraz yavaşladık ama durmayacağız, imkânlarımız ölçüsünde çalışmaları yapacağız” diye konuştu.

20 Bin öğrenci olacak

Üniversitenin öğrenci memnuniyetinin düşük olduğuna dikkati çeken Cebeci, şunları kaydetti“Üniversitemizde öğrenci memnuniyeti çok kötü. Diyebilirim ki, Türkiye’de öğrenci sayısı düşen tek üniversiteyiz. 2018 yılında 500 kadar öğrenci azalmış. 15 bin civarındaki öğrenci 4 bin küsürlere düşmüş. Şu an öğrencimiz 14 bin 850. önümüzdeki yıl bu sayılar artacak. Belki 2-3 sene içinde 20 bine kadar dayanacak. Çünkü yeni fakülteler, bölümler açıyoruz, öğrenci almayan programları ortadan kaldırıyoruz. Bir çeki düzen veriyoruz, öğrenci bu üniversiteye niye gelsin? Dediğimiz zaman ortaya bir sebep koymamız lazım.

Binalar çukurlara yapılmış

Buradaki en önemli sebep kampüstür. Kampüs yapımı gecikmiş. Çok güzel bir yerde kampüs kurulmasına rağmen çok yanlışlıklar olmuş. Binalar denizden saklanılmış. Binalar çukura yerleştirilmiş. Kampüs öğrenciye bir şey vermiyor, öğrencinin gezip, çayını içeceği, kitabını okuyacağı yeler çok yetersiz.

Köy kahvesine benzeyen yerde kantin var. İlk işimiz bunu düzeltmek olacak. Planlarımızı yaptık. Önümüzdeki eğitim yılına kadar çok modern bir kantin, kafeterya projesini yaptık. Yakında ihalesini yapacağız. Kampüsün içini düzenleyeceğiz. Girişini, gezi alanlarını düzenleyeceğiz. Kampüsü hakikaten bir üniversite kampüsüne döndürmeye çalışacağız.”

Sahiplenme güdüsü çok zayıf

Kentle üniversitenin ilişkisini değerlendiren Cebeci, “Bir sitem olur mu biliyorum ama ilin üniversiteyi sahiplenme güdüsü çok zayıf, belki burada üniversite yönetimlerinin etkisi olmuştur. Burada biraz il, ildeki iş dünyası, kurumlar üniversiteye sahip çıkması lazım. Çünkü üniversite bir ilin can damarı. Onun için de birincisi personel motivasyonu, İkincisi öğrenci motivasyonu üçüncüsü de üniversitemizin iş dünyasıyla, çevresindeki sektörlerle, kamu kurum ve kuruluşlarıyla ilişkilerini geliştirmek istiyoruz” ifadesini kullandı.

Yeni fakülteler yolda

Yeni 4 tane fakülte açılmasını planladıklarını anlatan Cebeci, “Sektörlerle yapılan toplantıdan sonra 4 tane fakültenin ihtiyacını gördük. Sayın Cumhurbaşkanımız da Yalova’daki konuşmasında bunu dile getirdi. Dolayısıyla o bize emir oldu.

2 yüksek okul, 1 uluslararası kongre merkezi açılmasını planladık. Bu 4 fakülte, Sağlık bilimleri fakültesi, sağlık turizmine yönelik, spor bilimleri fakültesi, tarım bilimleri ve teknolojileri fakültesi. Ziraat fakültesi değil bu. Bir de insan ve toplum bilimleri fakültesi. Sağlık bilimleriyle spor fakültesinin hemen hayata geçirebileceğiz. Onlar için atak yaptık. YÖK’e ekstra müracaatta bulunduk” açıklamasında bulundu.

Yalovalıların bir tıp fakültesi beklentisi olduğu hatırlatılan Cebeci, sözlerini şöyle sürdürdü “400 yataklı bir devlet hastanesi projesi var. O henüz realize edilemedi. Eğer o realize edilebilirse, şimdi artık Sağlık Bakanlığı’yla üniversiteler müştereken devlet hastanesini Sağlık Bakanlığı hazırlıyor, bilimsel kadroyu da üniversite vererek birlikte bir araştırma hastanelerine dönüştürülüyor devlet hastaneleri. Bunun örneği çok. Eğer burası açılırsa benim düşüncem, tabi benim düşüncem de yetmiyor. Diğer yetkililerin de düşünmesi gerekiyor. Bu yeni kurulacak hastaneyi daha kapsamlı planlayarak üniversite-Sağlık Bakanlığı işbirliğiyle bir araştırma hastanesi olarak açılması mümkün. Bu konuda ben bazı kişilerle de görüşmeler yapıyorum, inşallah proje gerçekleştirilirse böyle bir şey yapılabilir.”

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.