Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Yalova’nın afet müdahale planı hazır

0 274

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

 

Yalova İl Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü Aziz Aksoy, ilin yol haritası olan Afet Müdahale Planı’nın hazır olduğunu söyledi.

17 Ağustos Marmara depreminde büyük acılar yaşayan ve Yalova bundan ders çıkartmayı bildi. Afet Müdahale Planı’nın hazır olduğunu belirten AFAD Müdürü Aziz Aksoy, “Yalova muhtemel bir bir afete hazır durumda. Kamu kurum ve kuruluşları, belediyeler ve STK’ların ne yapacağını belirleyen ve madde madde gösteren Afet Müdahale Planı hazır. Bunu Türkiye Afet Müdahale Planı altında gerçekleştirdik. Muhtemel bir afet anında her kurum kendi sorumluluk alanında yapması gereken ne varsa yapabilecek durumda. Yollarımız kapansa alternatif yollarımız belli. Alternatif yollar da kapalıysa dahi deniz yoluyla ilimize yardımların gelmesini ön gören bir planlama da var. İletişim koparsa 15 dakika içerisinde mobil telsiz sistemimiz devreye girecek. AFAD Lojistik deposunda evleri yıkılan vatandaşlarımız için çadırlarımız hazır bekletiliyor. Barınma ve beslenme alanları belli. Her detay düşünüldü ve planlandı. Yine Yalova’da olası bir deprem anında toplanma alanları da belli. Armutlu’dan Altınova’ya kadar tüm ilde olası bir afet anında toplanma alanlarının nereler olacağı da bu plan çerçevesinde planlanmış durumda” dedi.

Deprem sonrası yapılar güvenli

Yalova’da depremden sonra yapılan yapıların büyük ölçüde güvenli olduğunun altını çizen Aksoy, “Yalova Üniversitesi, AFAD, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü ile Yalova Belediyesi ortaklaşa olarak yapı stokunu tahlil ettik. 17 Ağustos Marmara depremi sonrasında yapılan binalar son derece güvenli. Ama depremden önce yapılan yapılar için bunu söylemek çok da mümkün değil. Biz her seferinde deprem riski yaşanan yerlerde kentsel dönüşümün kaçınılmaz olduğunu ifade ettik. Halen aynı görüşteyiz” diye konuştu.

- Reklam -

Anma etkinlikleri düzenlenecek

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) Yalova İl Müdürü Aziz Aksoy, Marmara Depremi’nin 20. yılı dolayısıyla anma etkinlikleri düzenleyeceklerini bildirdi.

Aksoy, müdürlükte düzenlediği basın toplantısında, etkinliklerle halkı bilgilendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

“17 Ağustos’un 20. yılı etkinliklerine Yalova’da tüm halkımızın, tüm ilgili dostlarımızın katılmaları bizleri onore edecektir.” diyen Aksoy, şöyle devam etti:

“15 Ağustos saat 11.00’de Kent Müzesi’nde Vali Bey’in başkanlığında deprem sergisi açılışı olacak. 16 Ağustos Cuma günü AFAD, İl Özel İdaresi, itfaiye, Sağlık Müdürlüğü, Türk Kızılayı, Mahalle Afet Gönüllüleri Derneği (MAG-DER), K77 Yalova Arama ve Kurtarma Derneği, UMKE ve Yalova Belediyesinin çadırlarının 15 Temmuz Şehitler Anıtı’nın olduğu yerde protokol çadırları, itfaiye parkuru kurulacak. Aynı gün AFAD deprem simülasyon tırı gelecek. Sivil toplum kuruluşları da stantlarını kuracak. Açılış konuşmaları saat 21.00’de başlıyor. Saat 23.00 itibarıyla şehir merkezinden deprem anıtına kadar meşaleli kortej yürüyüşü olacak. Sandalların şehir merkezinden hareketiyle deprem anıtında dilek fenerlerinin bırakılması, dua okunması ve karanfil bırakma şeklinde programımız tamamlanacak.”

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.