HABER PORTALI
Yalova'ya dair herşey!

Yalova Platformu’ndan yapılaşmaya tepki

Yalova’da İDO İskelesi’nin karşısında bulunan ve daha önce Meteoroloji Müdürlüğü olarak kullanılan yeşil alana okul yapılması girişimine Yalova Platformu’ndan tepki geldi.

Arazi önünde biraraya gelen Yalova Platfromu üyeleri Atatürk İlkokulu’nda yaşanılan sıkışıklık bahane edilerek, Meteoroloji alanında ilave okul yapılması konusunda alınan karara tepki gösterdi. Söz konusu alanın yeşil alan olarak korunması gerektiğini belirten Yalova Platformu Sözcüsü Hakim Menteş grup adına açıklama yaptı. Menteş, “Beklenen Marmara depreminde Süleymanbey Mahallesi içinde halkın toplanma alanı olarak kullanılabileceği sayılı yerlerden biridir Meteoroloji alanı. Kıyı zonundaki mevcut dolgu alanı, oluşabilecek yıkım, çökme ve zemin kırılmaları nedeniyle güvenli değildir ve ancak depremden zarar görmemiş kesimleri kontrollü bir şekilde halkın kullanımına açılabilir. Konunun uzmanı kurum ve kişilerin yayınladığı raporlarda Marmara denizinde oluşacak bir depremin 5-6 metre yüksekliğinde dalgalar yaratabileceği açıkça belirtilmiştir.  Bu büyüklükteki dalgaların daha okul tahliye edilmeden bölgeye ulaşması ile ilkokul çağındaki çocuklara verebileceği zararları düşünmek bile bu alanın uygun olmadığı için yeterli sebeptir” dedi.

Menteş, Atatürk İlkokulu’ndaki sıkışıklığın bir gerçek olduğuna dikkat çekerek şöyle devam etti:

“1999 depremi sonrasında, belediye yönetimi uygun bir yer tahsis edilip Atatürk İlkokulu’nun yeni ve mükemmel bir binaya kavuşturulması için uyarıldığı halde, gereken yapılmamıştır. Olması gereken, Bayraktepe’de imar çalışmaları yapıldığında belediyenin uhdesine geçen parsellerin birleştirilerek, tıpkı Ziya Gökalp ve Mehmet Akif İlkokulları gibi, geniş bahçesi olan, çok amaçlı toplantı salonu ve diğer donatılarıyla sağlam ve güvenli bir bina inşa edilerek Atatürk’ün adıyla yaşatılmasıydı. Aksine, bu zaman zarfında belediye arsaları satışa çıkartılarak birilerine peşkeş çekilmiştir. Belediye yönetiminin uzun yıllar süren duyarsızlığına rağmen, yine de Valilik ve Belediye yönetimi el ele vererek bir çare üretmek zorundadırlar.Söz konusu yerde yapılacak okul binası, trafik yoğunluğu, neden olduğu gürültü ve hava kirliliği nedeniyle de, okul yapılmasına uygun bir yer değildir. Ayrıca konuyla ilgili Yalova Belediyesi’nin açmış olduğu davanın devam ettiği öğrenildi. Mevcut Meteoroloji sahası, yeşil haliyle korunmalıdır. Bu sadece yaşanılacak deprem için değil, şehir merkezinin yeşil görünümünün korunması ve yaşatılması için de önemli bir ihtiyaçtır. Şehir dediğiniz, beton yığını değildir, yeşil alanları ile yaşanılası bir yerdir”

Hakim Menteş ve beraberindeki grup okul için farklı bir yer bulunması gerektiğini ifade etti.

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.