Ajans Yalova
Yalova'nın özgür, bağımsız haber sitesi

Kalaycılık tarihe karışıyor!

0 160

Get real time updates directly on you device, subscribe now.

Bir dönemin gözde işlerinden olan Kalaycılık yavaş yavaş yok oluyor. Bu mesleği yapan bir kaç kişi ise artık kalaylayacak tabak, çanak bulmakta da bu işi öğretecek çırak bulmakta da zorlanıyor.

- Reklam -

Eskilerde mahalle aralarında körükle harlanan ateşin üstünde evlerden gelen kap kacakları kalaylayan kalaycıları görmeye aşina olan vatandaşlar günümüzde artık bu mesleği yapanları görünce şaşkınlıklarını gizleyemiyor. Bu şaşkınlığın sebebi ise Kalaycılık mesleğinin yavaş yavaş tarihe karışıyor olması. Zira bu mesleği yapan insan neredeyse kalmadı.

Dedesinden babasına geçen ve ondan da bayrağı devralarak bu mesleği yaşatmaya çalışan Salih Tokgöz ise sayısı azalan Kalaycılardan birisi. “Eski günler çok güzeldi. Çok para kazanırdır” diyen Tokgöz, “Bu meslek eskiden çok rağbet görürdü. Zira herkes dumandan ateşten kararan kap kaçağını bizlere getirir kalaylatırdı. Mahalle aralarına girdiğimizde önümüzde onlarca çaydanlık ve tencere birikirdi. O zamanlar da vatandaşlar bu işi öğrensin diye çocuklarını da yanımıza çırak verirlerdi. Oysa artık ne kimse kap kaçağını kalaylatıyor ne de çırak bulabiliyoruz. Bizler bu işin belki de en son temsilcileriyiz. Bizden sonra kimsemin bu işi sürdüreceğini sanmıyorum” diye konuştu.

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.