AJANS YALOVA
Yalova'ya dair herşey!

Hopancı’ya veda yemeği!

Yalova’nın ilk Maarif Müfettişi Cemil Hopancı’ya emekliliği dolayısıyla İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun tarafından Uygulama Oteli’nde Veda Yemeği verildi. 

İl Millî Eğitim Müdürü Ali Tosun, Maarif Müfettişi Cemil Hopancı’ya görevi süresince yapmış oldukları çalışmalardan dolayı teşekkür ediyor, bundan sonraki emeklilik hayatında sağlık, mutluluk ve başarılar diliyorum” dedi.

Müdürümüz Cemil Hopancı’nın Yalova’nın ilk maarif müfettişi olduğunu belirterek Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin milletini, bayrağını, dostluk ve kardeşliğini ve iyi insan olmayı savunduğunu dile getirdi.

Adına düzenlenen veda yemeğinde konuşma yapan Hopancı; “Dünya yalan… Çalışma hayatı da bir gün bitiyor. Bütün makam mevkiler geçici… Makam, mevki hepsi bir imtihan aracı! Bu imtihanı 1954 yılının bir karlı gününde Amasya’da dünyaya gelerek başladım.

Peygamberlik mesleği olan öğretmenliği en iyi şekilde yapmaya çalıştım. Müfettişlikte de adil olmaya hak, adalet, barış, kardeşlikten dostluktan ayrılmamaya dikkat ettim. Kimsenin hakkını yememeyi, müfettişlik etik kurallarını uygulamaya özen gösterdim. Az eleştiriye, çok övgüye yer verdim. Toplantılarımda öğretime az, eğitime daha çok vurgu yaptım. Hep değerler eğitimini, çocukların ilgi ve yeteneklerinin önünün açılmasının ve beceri eğitiminin önemi üzerinde durdum. İlgi, yetenek, beceri eğitimi, sorgulama, farklı düşünme derken o toplantılarımı da bitirdim. En son dersim galiba sayenizde bugüne nasip oldu.

Cengiz Aytmatov’un “Devlet yakıtı insan olan bir sobadır” demiş. Bu yakıt da burada artık bitti. Aslında her insan bir romandır ve biraz kahramandır. Gün gelir anlar ki harcadığı şey, giden hayalleri değil, zamandır. Çalıştığım zaman içinde, Allah’ım hep iyiliklerle anılmayı bana nasip eyle diye dua ettim. Bugünlere başım dik gönlüm rahat bir şekilde geldim ve huzur içerisinde veda ediyorum. Katıldığınız için hepinize minnettarım, hepinize saygı ve selamlar diliyorum.” dedi.

Yapılan veda konuşmalarının ardından, Maarif Müfettiş Dursun Ali Yıldırımlı, Cemil Hopancı adına yazdığı akrostiş şiirini okudu.  Yemek; Müdür Ali Tosun tarafından Cemil Hopancı’ya plaket ve çiçek verilmesinin ardından hatıra fotoğrafı çektirilmesiyle sona erdi.

 

Dikkatinizi Çekebilir:

Cevap Bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.